Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PPIV/443-133/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPIV/443-133/05
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
przekształcanie prawa lokatorskiego w prawo własności
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie w 2005r. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w styczniu 2005r. na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy o VAT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2005r. ( data wpływu do Urzędu 27.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.10.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika z dnia 25.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wskutek zgonu członka wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, ustanowione na jego rzecz w 1978r. Spółdzielnia odzyskała lokal i w miesiącu styczniu 2005r. ustanowiła kolejne spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na rzecz innego członka. Czynność ta została wykazana jako czynność zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.Obecnie członek Spółdzielni, na rzecz którego ustanowiono spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego złożył wniosek o przekształcenie tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zapytanie wnioskodawcy dotyczy kwestii, czy w przedstawionej sytuacji przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wykazać jako:opodatkowane stawką 0% (do dnia 31.12.2007r.) - na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c, lub nieobjęte podatkiem VAT na podstawie art. 153 ust. 2.

W ocenie podatnika w przedstawionej sytuacji do przekształcenia prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przepisów ustawy o VAT nie stosuje się – stosownie do art. 153 ust. 2 – gdyż po raz pierwszy ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu i zasiedlenie lokalu nastąpiło przed dniem 01.05.2004r.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 w/cyt. ustawy – ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy o podatku VAT przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Przepis art. 29 ust. 8 ustawy o podatku VAT stanowi, że jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica miedzy wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.Przepis art. 153 ust. 2 ustawy o podatku VAT nie zawiera zastrzeżenia, że przepisów ustawy nie stosuje się, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło „po raz pierwszy” przed 1 maja 2004r.

W ocenie tut. organu podatkowego oznacza to, że każde kolejne ustanowienie na rzecz członków, które ma miejsce po dniu 01.05.2004r., spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi podstawy do wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy o podatku VAT, w przypadkach o których mowa w art. 29 ust. 8.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Zgodnie z art. 43 ust. 7 ustawy o podatku VAT zwolnienia określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8. Z kolei art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o podatku VAT mówi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawka podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub zasiedlenie tego lokalu (pierwsze lub kolejne) następuje po dniu 1 maja 2004r., a przekształcenie tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu następuje w ciągu 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu – czynności te podlegają opodatkowaniu, przy czym do dnia 31 grudnia 2007r. przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest opodatkowane stawką 0%. Wobec powyższego należy uznać, że w przedstawionej przez Spółdzielnię sytuacji przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należy wykazać jako opodatkowane stawką 0% ( do dnia 31.12.2007r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj