Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP 443/12/2/05/ZM
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/12/2/05/ZM
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
reklama
reprezentacja
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy zużycie kawy, herbaty na "potrzeby sekretariatu" traktować należy jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka zakupuje towary takie jak kawa, herbata i ciastka na potrzeby sekretariatu. Towary te - według pisma Spółki - "zużywa, częstując nimi kontrahentów podczas rozmów handlowych w siedzibie przedsiębiorstwa". Spółka dokonując nabycia tych towarów pomniejsza podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących te nabycia.

Zdaniem Spółki czynność ta nie jest dostawą towarów, gdyż nie dochodzi do przekazania towarów, lecz do zużycia ich w przedsiębiorstwie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Stosowanie zaś do art. 7 ust. 2 tejże ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast w myśl w art. 7 ust. 3 ustawy przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazania próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Definicję prezentów o małej wartości zawiera ust. 4, na mocy którego pod pojęciem tym należy rozumieć przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów podlega wszelkie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - także w formie prezentów (darowizn) przekraczającej małą wartość oraz nie mających statutu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi czynnościami, w całości lub w części.

Wskazać przy tym należy, że pojęcie "przekazania towarów" w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje jakoby swoim zakresem pojęcie zużycia towarów, gdyż aby było doszło do zużycia tych towarów muszą być one przekazane na te cele. Jest to odmienna konstrukcja (art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy) od art. 7 ust. 2 pkt 1, gdzie zużycie przez osoby wymienione w tym przepisie niekoniecznie może wynikać z przekazania im tych towarów. Pamiętać też należy, że podatek od towarów i usług jako podatek od konsumpcji towarów i usług nakładany jest w sytuacji, gdy następuje rozporządzenie rzeczą, które nosi znamiona konsumpcji danego towaru lub usługi.

Jeżeli zatem Spółka przekazuje (zużywa) towary na reprezentację i reklamę, a czynność ta ma bezpośredni związek z prowadzonym przez nią przedsiębiorstwem, przekazanie (zużycie) to podlega opodatkowaniu jako dostawa towarów, jeżeli podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych materiałów podlega odliczeniu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj