Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PM/436-1/06
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-1/06
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
sprzedaż produktów rolnych


Pytanie podatnika
Czy umowy sprzedaży jałówek dokonywane przez rolników ryczałtowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w okresie od października 2005r. do grudnia 2005r. Wnioskodawca dokonał kilkunastu transakcji kupna jałowic cielnych. Stroną sprzedającą w przypadku każdej z tych umów byli rolnicy ryczałtowi. .

Podatnik zwraca się o interpretację dotyczącą przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od czynności cywilnoprawych i twierdzi, że umowa taka jest wolna od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Artykuł 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych(tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zmianami) zawiera zamknięty katalog czynności objętych tymże podatkiem. Wśród nich znajduje się również umowa sprzedaży. Jednocześnie w art. 2 pkt. 4 wyżej powołanej ustawy ustawodawca zwolnił z podatku od czynności cywilnoprawnych te czynności, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Rozpatrując więc wniosek, należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami).

Definicję rolnika ryczałtowego zawiera art. 2 pkt. 19 ustawy, który tym pojęciem określa rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wśród zwolnień przewidzianych w tym akcie prawnym przewiduje się zwolnienie od podatku dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywanej przez rolnika ryczałtowego (art. 43 ust. 1 pkt. 3). W katalogu produktów rolnych (określonych w załączniku 2 do ustawy w poz. 8) ujęte zostały zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jeżeli zatem rolnik ryczałtowy jest jedną ze stron, która z tytułu dokonania sprzedaży produktów rolnych korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, to na mocy art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych korzysta również ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie powyższego należało uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj