Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF1/415-183/391/05/AS
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF1/415-183/391/05/AS
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy z odliczenia z ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą skorzystać osoby, które faktycznie dokonują spłaty odsetek od kredytu, ustalając przy tym dowolny podział procentowy wysokości odsetek przypadających na każdą z nich, w sytuacji gdy lokal mieszkalny został zakupiony na zasadach współwłasności przez osoby nie będące małżeństwem


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.10.2005r. (data wpływu do tut. organu 09.11.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia


uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 09.11.2005r. wystąpił Pan do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego przez cztery osoby.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003r. zawarł Pan wspólnie z narzeczoną umowę przedwstępną z Pekao Development Sp.z o.o. na zakup mieszkania w nowobudowanym osiedlu. W celu częściowego sfinansowania kosztów zakupu lokalu mieszkalnego zaciągnęliście Państwo w 2004r. w Banku PKO S.A. kredyt mieszkaniowy Ponieważ nie posiadaliście Państwo wymaganej przez Bank pełnej zdolności kredytowej, współkredytobiorcami zostali również Pana rodzice. W 2004r. odsetki od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego spłacane były przez Pana i narzeczoną. Staliście się również Państwo przed zawarciem związku małżeńskiego współwłaścicielami zakupionego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Pana, z odliczenia ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą skorzystać wyłącznie osoby, które faktycznie dokonują spłaty odsetek od kredytu (w tym przypadku Pan i narzeczona), z możliwością dowolnego podziału procentowego wysokości odsetek przypadających na każdą z tych osób.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-9 ww. ustawy. I tak, zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt. 6 lit. a) tej ustawy -odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.

Z powyższego wynika, iż dla skorzystania z odliczenia odsetek istotne jest, czyje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja zakupiony lokal, a także kto faktycznie dokonuje spłaty przedmiotowych odsetek. Zatem w przypadku, gdy w umowie kredytowej figuruje więcej niż jedna osoba, to prawo do odliczania odsetek przysługuje temu współkredytobiorcy, który faktycznie spłacał odsetki od kredytu. Przy czym podatnik powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego będzie wynikała kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz imię i nazwisko osoby spłacającej kredyt wraz z odsetkami. Jednocześnie muszą zostać spełnione pozostałe warunki określone w ww. ustawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakupiony lokal mieszkalny zaspokajał wyłącznie potrzeby mieszkaniowe Pana i narzeczonej. Również spłaty odsetek od kredytu dokonywane były w 2004r. przez Pana i przyszłą żonę.

W związku z powyższym obojgu Państwu przysługuje ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu, o ile spełnione zostały pozostałe warunki określone w ustawie.

Błędna jest natomiast opinia Pana wyrażona we wniosku, iż z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu za 2004r. może skorzystać Pan i narzeczona w dowolnej proporcji.Ponieważ zakupu lokalu mieszkalnego dokonaliście Państwo na zasadach współwłasności w 2004r., nie będąc małżeństwem, przysługuje Państwu odrębny limit, a więc prawo odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w wysokości nie przekraczającej kwoty 189.000,00 zł. W związku z tym, zarówno Pan, jak i narzeczona (wg stanu w 2004r.), by móc odliczyć zapłacone odsetki, musicie posiadać dowód wpłaty na własne nazwisko. Przyjęcie bowiem przez jednego z kredytobiorców ciężaru spłaty całości kredytu, pozbawia drugiego możliwości udokumentowania zapłaty odsetek i skorzystanie z ulgi.

W świetle powyższego, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków ustawowych, przysługuje Panu (analogicznie narzeczonej) w 2004 roku odliczenie w wysokości wykazanej przez bank kwoty zapłaconych przez Pana odsetek od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000 zł, i z której sfinansowane zostały wydatki na zakup przypadającego na Pana udziału we własności lokalu mieszkalnego.

A zatem stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj