Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P/443-52/05
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P/443-52/05
Data
2005.12.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy spółka jawna zawiązana przez małżonków, którzy wcześniej prowadzili wspólnie działalność gospodarczą na imię obojga małżonków i ewidencjonowali sprzedaż detaliczną przy zastosowaniu kas rejestrujących, a podatnikiem podatku VAT był jeden z małżonków, będzie mogła skorzystać z ulgi za zakup kas rejestrujących ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą na imię obojga małżonków i ewidencjonują sprzedaż detaliczną przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnikiem podatku VAT w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków jest jedno z małżonków, którego NIP jest wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności. Z dniem 30.12.2005 r. ww. spółka małżeńska zostanie wniesiona aportem do spółki jawnej, którą Wnioskodawcy zawiązali 1grudnia 2005 r. Spółka jawna została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sadowym, otrzymała nowy nr REGON i NIP.Wnioskodawcy zadają pytanie czy powstała spółka jawna będzie mogła skorzystać z ulgi za zakup kas rejestrujących. Zdaniem Strony nowo powstałemu podmiotowi jakim jest spółka jawna przysługuje prawo do ulgi.

Odnosząc się do zadanego pytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia co następuje:Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na podstawie art. 111 ust. 4 cytowanej ustawy podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł.

Sposób, warunki i tryb dokonywania odliczeń od podatku kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz terminy rozpoczęcia ewidencjonowania określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706 ze zm.). Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania. Natomiast § 8 ust. 2 stanowi, że odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących ich terminach, przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki stosowania tych kas przez podatników. Powyższe warunki reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.).Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że jeżeli nowo powstała spółka jawna posiadająca odrębny NIP w związku z występowaniem w roli podatnika, spełni ww. warunki może odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania.

Powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj