Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF1/415-168/369/05/AS
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF1/415-168/369/05/AS
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki na zakup urządzeń niezbędnych do rehabilitacji można odliczyć od dochodu w myśl art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sytuacji gdy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane po ponieniesiu tych wydatków


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.10.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 27.10.2005r. i 06.12.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia


uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17.10.2005r. wystąpił Pan z wnioskiem do tut. organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek uzupełniono w dniu 27.10.2005r. o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego i własne stanowisko w sprawie, a następnie przy piśmie z dnia 06.12.2005r. (data wpływu do Urzędu 09.12.2005r.) przedłożono kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydanego w dniu 24.11.2005r.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego oraz załączonej do wniosku dokumentacji medycznej (karty informacyjnej ze szpitala, karty wypisowej, wyników badań) pogarszający się Pana stan zdrowia wymagał natychmiastowego specjalistycznego leczenia oraz zastosowania tzw. urządzeń wspomagających proces życiowy. Z uwagi na ograniczony stan finansów w służbie zdrowia, zmuszony był Pan do nabycia wymienionego sprzętu medycznego we własnym zakresie. Na dowód poniesienia wydatków przedłożył Pan faktury VAT: z dnia 30.11.2004r. na zakup Stentu o wartości 7.600,00 zł, który na stałe zainstalowany jest w aorcie i pełni funkcję rozrusznika serca, oraz fakturę VAT z 10.08.2005r. na zakup aparatu do wspomagania oddechu za kwotę 630,01 zł.

Od 1991r. przebywa Pan na emeryturze i pomimo stale pogarszającego się stanu zdrowia nie czynił Pan starań o przyznanie grupy inwalidzkiej, nie widząc takiej potrzeby. Uważa Pan, że wystarczającym dowodem uzasadniającym konieczność zakupu i stosowania wymienionych urządzeń wspomagających proces życiowy jest załączona dokumentacja medyczna potwierdzająca Pana zły stan zdrowia. Pomimo takiego stanowiska, w dniu 27.10.2005r. wystąpił Pan z wnioskiem do organu orzekającego o zakwalifikowanie Pana do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Zdaniem Pana w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje Panu odliczenie od podstawy obliczenia podatku, faktycznie poniesionych w latach 2004-2005 wydatków na zakup urządzeń niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.Pismem z dnia 06.12.2005r. (data wpływu do tut. organu 09.12.2005r.) uzupełnił Pan stan faktyczny sprawy, przedkładając kopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanego w dniu 24.11.2005r. przez Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny aktualnego stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne zawarty został w art. 26 ust. 7a ustawy, zaś pkt. 3 stanowi, iż odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7c powołanej ustawy, podstawą do odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne jest posiadanie dowodów poniesienia tych wydatków, z tym ze warunek ten nie dotyczy wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt. 7,8 i 14.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy, warunkiem odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, iż posiada Pan orzeczenie o zakwalifikowaniu Pana przez organ orzekający do znacznego stopnia niepełnosprawności od dnia 27.10.2005r. W ww. orzeczeniu zaznaczono również, iż niepełnosprawność istnieje od 1991r., a orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe.Poniesione przez Pana wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT, wystawionymi w 2004 i 2005 roku.

Wobec spełnienia warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- przy niepełnosprawności istniejącej od 1991r. oraz dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na cele rehabilitacyjne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów podziela stanowisko wyrażone we wniosku, iż przysługuje Panu odliczenie od podstawy obliczenia podatku w rozliczeniach rocznych za 2004 i 2005 rok, faktycznie poniesionych w tych latach wydatków na zakup urządzeń niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.Należy jednakże podkreślić, iż błędna jest Pana opinia, iż wystarczającym dowodem uzasadniającym konieczność zakupu i stosowania urządzeń wspomagających proces życiowy jest załączona dokumentacja medyczna potwierdzająca Pana zły stan zdrowia, bowiem w świetle przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi nie posiadającemu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie przysługuje prawo do dokonania odliczeń od dochodu w zeznaniu rocznym, wydatków na cele rehabilitacyjne.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj