Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDFN/415-11/05/11891
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFN/415-11/05/11891
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kolektory słoneczne
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od podatku dochodowego wydatki poniesione na zakup i montaż kolektorów słonecznych?


Wnioskodawcy ponieśli wydatek na zakup kolektorów słonecznych, które zamontowane są na dachu budynku jednorodzinnego, gdzie podatnicy mieszkają. Zamontowane kolektory służą do ogrzewania wody do mycia i kąpieli oraz wspomagania instalacji centralnego ogrzewania.

Stanowisko podatnika:
Koszty zakupu i montażu kolektorów słonecznych służących do ogrzewania wody do mycia i kąpieli oraz wspomagania instalacji centralnego ogrzewania domu mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowej przysługującej podatnikom w rozliczeniu podatkowym za rok 2005.

Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 i 2005 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Podatek dochodowy zmniejsza się, zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o 19% poniesionych wydatków nie więcej jednak niż:
a) 3% kwoty, o której mowa w ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki dotyczą budynku mieszkalnego lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, tj. kwoty 5.670 zł;
b) 2,5% kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego - jeżeli wydatki te dotyczą lokali mieszkalnych, tj. 4.725 zł;
- z tym, że w razie zbiegu uprawnień do odliczenia z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a i b), łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a).
Wysokość wydatków poniesionych na cele, o których mowa powyżej ustala się zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

W świetle cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z ulgi na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- odpowiednie udokumentowanie wydatków - faktury VAT,
- wydatek został poniesiony na własny cel mieszkaniowy,
- wydatki zostały poniesione na remont lub modernizację lokalu lub budynku zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Rodzaje wydatków podlegających odliczeniu w ramach ww. ulgi zawiera rozp. Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 roku w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).
Swoim zakresem obejmuje ono m.in. wydatki poniesione na remont i modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji i urządzeń grzewczych.
Wobec powyższego stwierdzić należy, iż koszty związane z zakupem i montażem kolektorów słonecznych można odliczyć od podatku za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek, na zasadach określonych powyżej, jeżeli podatnicy:
- posiadają tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego,
- wydatek został udokumentowany fakturą VAT wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia z tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj