Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-365/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-365/05
Data
2005.12.08



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniami: 1. Czy przekazanie przez Wnioskującą na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, dotyczących sprzedawanych usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?, 2. Czy Wnioskującej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem materiałów reklamowych i informacyjnych ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż Wnioskująca przekazuje nieodpłatnie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą drukowane materiały reklamowe i informacyjne (ulotki i foldery), dotyczące sprzedawanych usług. Wydawane nieodpłatnie, drukowane materiały reklamowe i informacyjne, traktowane są przez Spółkę jako reklama publiczna, i stanowią dla Spółki w całości koszt uzyskania przychodów.

Podatnik podnosi, iż wydatki związane z przekazywaniem na cele reprezentacji i reklamy materiałów informacyjnych i reklamowych dotyczą tylko i wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniami:

1. Czy przekazanie przez Wnioskującą na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, dotyczących sprzedawanych usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?,

2. Czy Wnioskującej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem materiałów reklamowych i informacyjnych ?

Zdaniem Podatnika, zgodnie z regulacją art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług, nieodpłatne przekazywanie przez Podatnika drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie, w opinii Wnioskującej, zgodnie z regulacją art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zdaniem Podatnika, przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych (w postaci ulotek i folderów), jest niewątpliwie związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością, która to działalność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W opinii Podatnika, gdy nabyte towary i usługi dotyczą czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, a ich przekazanie jest związane bezpośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością, Wnioskującej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT.

Reasumując, Spółka stwierdza, iż z przywołanych przez Nią przepisów, wynika, iż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, natomiast podatek naliczony z tytułu zakupu przedmiotowych materiałów reklamowych i informacyjnych będzie podlegał odliczeniu w całości.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 2 przywoływanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 7 ust. 3 w/w ustawy podatkowej, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Wobec powyższego, przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się natomiast do kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w związku z zakupem drukowanych materiałów reklamowych, należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zostało uregulowane w przepisach art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którymi, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z regulacją art. 86 ust. 8 pkt 2 w/w ustawy podatkowej, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Stosownie do przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ten zawiera zatem regułę (oraz jedno z odstępstw w jej stosowaniu), wyłączającą możliwość odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego wszystkich wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

W art. 88 ust. 3 przywoływanej ustawy podatkowej, określono przypadki, kiedy pomimo, że dany wydatek nie mógłby zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, odstąpiono od pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku poniesionego w związku z takim wydatkiem. Przepis ten stanowi, iż prawo do dokonywania odliczeń podatku, konstytuuje poniesienie m. in. wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług, w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane (art. 88 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy).

Zgodnie z regulacją art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 % przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Stosownie do powyższego, skoro przekazanie drukowanych materiałów reklamowych dokonywane jest w formie reklamy publicznej, wówczas Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z regulacją art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie ustosunkowując się do kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem drukowanych materiałów informacyjnych, należy stwierdzić, iż w przypadku oferty (informacji handlowej nie stanowiącej reklamy), wystosowanej w celu osiągania przychodów, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych ograniczeń, w zakresie zaliczania poniesionych na nią wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do powyższego, dla określenia zasad dokonywania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z zakupem materiałów informacyjnych nie znajdują zastosowania przywołane powyżej regulacje art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 88 ust. 3 ustawy podatkowej. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż Podatnikowi również przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z zakupem materiałów informacyjnych na zasadach ogólnych, zgodnie z regulacją art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj