Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-37/05/AK/61975
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-37/05/AK/61975
Data
2005.08.31



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
opodatkowanie zaliczek
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy w stanie prawnym obowiązującym na dzień 15 lutego 2002 r. otrzymane na poczet przyszłej sprzedaży nieruchomości zaliczki powodowały powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w dacie ich otrzymania?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony wniesionego w dniu 19 lipca 2005 r. (uzupełnionego w dniu 9 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zawarł w 2002 r. umowy cywilno-prawne z dzierżawcami należących do Spółki nieruchomości. Umowy te zawierały przyrzeczenie przeniesienia prawa własności budynków i budowli na dotychczasowych dzierżawców oraz zobowiązywały przyszłych nabywców do uiszczenia zaliczek na poczet przyszłej sprzedaży. Wartość - otrzymanych przed wydaniem poszczególnych budynków i budowli - zaliczek przekroczyła 50% ich ceny.

Na tle tak ustalonego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w stanie prawnym obowiązującym na dzień 15 lutego 2002 r. otrzymane na poczet przyszłej sprzedaży nieruchomości zaliczki powodowały powstanie obowiązku podatkowego w dacie ich otrzymania.

W ocenie Spółki zawartej we wniosku z dnia 14 lipca 2005 r. w stanie prawnym obowiązującym na dzień 15 lutego 2002 r. moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanych zaliczek regulował przepisart. 6 ust. 7b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepis powyższy - zdaniem Spółki - uzależniał powstanie obowiązku podatkowego od dokonania sprzedaży. W ocenie Podatnika, ani umowa przedwstępna, ani wpłata zaliczki nie przeniosły skutecznie własności nieruchomości, w związku z czym nie miała miejsca sprzedaż, a zatem nie wystąpił również obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych przedpłat. W piśmie z dnia 9 sierpnia 2005 r. - stanowiącym uzupełnienie do wniosku z dnia 14 lipca 2005 r. - Spółka dodała ponadto, iż w stosunku do budynku i budowli, które były przedmiotem przedwstępnej umowy, w momencie ich sprzedaży miałby zastosowanie art. 7 ust 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Odpowiadając na powyższe zapytanie na wstępie należy podkreślić, iż w stanie prawnym obowiązującym na dzień 15 lutego 2002 r. obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży lokali i budynków powstawał na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru (art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym). Powołany przez Spółkę art. 6 ust. 7b ww. ustawy - przewidujący dla tej grupy towarów szczególny moment powstania obowiązku podatkowego - został wprowadzony ustawą z dnia 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 19 poz. 185), z mocą obowiązującą od dnia 26 marca 2002 r. Ponadto, w komentowanym stanie prawnym, w myśl art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy powstawał również w sytuacji, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny w formie przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty. Była to zasada generalna, od której ustawodawca nie przewidział wyjątków. Oznacza to, iż dla terminu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej przedpłaty nie miał znaczenia dzień, w którym towar wydawany był nabywcy (w przypadku sprzedaży nieruchomości jest to co do zasady data podpisania aktu notarialnego). Jeżeli zatem na podstawie umowy przedwstępnej Podatnik otrzymał co najmniej 50% ceny budynku, to z momentem otrzymania zapłaty powstał u niego obowiązek podatkowy. Równie jednoznacznie został wskazany obowiązek wystawienia faktury w tej sytuacji. Wynika on z brzmienia przepisu § 39 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w myśl którego, jeżeli sprzedawca otrzymał przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi jednorazowo lub w ratach co najmniej połowę ceny, jest obowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano od nabywcy kwotę wynoszącą co najmniej 50% ceny brutto towaru lub usługi.

Odrębną kwestię od powstania obowiązku z tytułu otrzymanej zaliczki stanowi sposób jej opodatkowania. Jeżeli w omawianym stanie prawnym budynki i budowle spełniały wymogi dotyczące towarów używanych, o których mowa w art. 4 ust 7 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, gdyż od momentu zakończenia budowy minęło więcej niż 5 lat oraz przy zakupie tych budynków nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego to wówczas obrót z tytułu otrzymanej przedpłaty na poczet ich sprzedaży winien korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 7 ust 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Powyższe nie zwalniało jednak Podatnika z obowiązku wystawienia faktury oraz wykazania w/w obrotu w deklaracji VAT-7.

Mając na uwadze powyższe, orzeka się jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj