Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-97-201/05/ZDB
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-97-201/05/ZDB
Data
2006.02.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
środek
środek trwały
ulepszenie środka trwałego
wartość
wartość początkowa
zaliczenie do środków trwałych


Pytanie podatnika
Prowadzę inwestycje na własnym gruncie polegającą na budowie szwalni. Został zakupiony kocioł grzewczy wraz z rurami i grzejnikami, który zamontowałem w niezakończonej inwestycji. Czy mogę samodzielnie amortyzować ten kocioł wraz z oprzyrządowaniem?


Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2005r.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 28.12.2005r wynika, że Podatnik prowadzi inwestycję na własnym gruncie polegającą na budowie budynku (szwalni), który w całości będzie użytkowany na potrzeby działalności gospodarczej. W związku z powyższym został zakupiony kocioł grzewczy wraz z rurami i grzejnikami, który zamontowano w niezakończonej jeszcze inwestycji. Pytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia w zakresie możliwości samodzielnego amortyzowania kotła wraz z oprzyrządowaniem.

Na podstawie art. 23 ust 1 pkt 1 b i pkt 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22 g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych. Z uwagi na powyższe, kosztem uzyskania przychodu Pana przedsiębiorstwa będą odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywane według zasad określonych w art. 22a-22o cytowanej ustawy po wprowadzeniu tej zakończonej inwestycji do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22 c tej ustawy stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Reasumując, w momencie ponoszenia wydatków związanych z prowadzoną inwestycją budowy budynku użytkowego, który po zakończeniu prac będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, otrzymane faktury na elementy składowe prowadzonej inwestycji nie stanowią podstawy do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Kocioł grzewczy wraz z rurami i grzejnikami nie może być amortyzowany oddzielnie, ponieważ jest częścią składową nierozerwalnie związaną z inwestycją.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317), do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz grzewcze. Oznacza to, że instalacja grzewcza zamontowana w budynku służącym prowadzonej działalności gospodarczej jest inwestycją mającą na celu uzbrojenie budynku i zaopatrzenie w odpowiednie elementy eksploatacyjne, co zwiększa wartość użytkową budynku. Tym samym biorąc pod uwagę powyższe, wszystkie wydatki poniesione na budowę budynku w trakcie prowadzonej inwestycji, po jej zakończeniu, będą stanowiły wartość początkową budynku, która stanowi podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych. Dlatego też ustalenie stawki amortyzacyjnej dla kotła jako samodzielnego urządzenia jest bezzasadne, gdyż amortyzacji podlegał będzie cały budynek jako "budynek niemieszkalny" objęty stawką 2,5 %.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj