Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/415-28/MM/05/06
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-28/MM/05/06
Data
2006.01.19



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
fundusz unijny
podatek dochodowy od osób fizycznych
zwolnienia przedmiotowe
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Pytanie w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów osób fizycznych zatrudnionych do realizacji programu szkoleń finansowanego w 75% ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione w piśmie w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów osób fizycznych zatrudnionych do realizacji programu szkoleń finansowanego w 75% ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19 października 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 21.10.2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy zawartej z Samorządem Województwa Opolskiego Jednostka korzysta z dofinansowania na projekt "Utworzenie Ośrodka promocji i wdrażania nowoczesnych metod i techniki zarządzania� w ramach Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach". Projekt ten realizowany jest w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1745 ze zm.). W ramach realizowanego przez Jednostkę projektu prowadzone są cykle szkoleń, których założeniem jest podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Na realizację projektu przyznano Stronie dofinansowanie w formie dotacji pieniężnej. Do realizacji programu Jednostka skierowała osoby, które bezpośrednio realizują cele programu, tj. prowadzą szkolenia, jak i osoby, które dla realizacji programu wykonują czynności pomocnicze, jednakże takie, bez których realizacja programu byłaby niemożliwa. Zarówno jedna, jak i druga grupa osób zatrudniona jest przez Stronę na podstawie umów zlecenia. Projekt finansowany jest środkami pochodzącymi w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 25% z krajowych środków publicznych.

Wątpliwości Jednostki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"). Zdaniem Strony dochody wszystkich osób zatrudnionych przez Nią do realizacji programu korzystać mogą ze zwolnienia z opodatkowania do wysokości 75% dochodów, ponieważ ich status wypełnia przesłanki zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Jednostkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Przesłanki skorzystania ze zwolnienia wskazanego pod lit. a) oraz lit. b) muszą być spełnione łącznie. Stąd też, obok warunków dotyczących samej pomocy (źródło finansowania), konieczne jest jeszcze, aby podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jeżeli podatnik (beneficjent) zatrudni wykonawców (personel merytoryczny) na umowę o dzieło lub umowę zlecenie do bezpośredniej realizacji programu finansowego ze środków pomocowych, to wynagrodzenia tych osób finansowane ze środków pomocowych będą korzystały ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, natomiast w sytuacji, gdy wynagrodzenie osób zatrudnionych przy realizacji projektu finansowane jest z krajowych środków publicznych, to w tej części nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy. W przypadku personelu pomocniczego, którego zlecone zadanie nie są związane bezpośrednio z realizacją programu nie będzie miał zastosowania cytowany przepis.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj