Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-147-1-GK/05/06
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-147-1-GK/05/06
Data
2006.01.13



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
infrastruktura towarzysząca
podatek od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie prawa własności gruntu na rzecz gminy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych czynności przedstawione w piśmie z dnia 13 października 2005 r. jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13 października 2005 r. ( złożonym w tut. Urzędzie 13 października 2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 stycznia 2006 r. (data wpływu do tut. rzędu 10 stycznia 2006 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W ramach nakładów inwestycyjnych współfinansowanych funduszami spójności Unii Europejskiej konieczne jest wybudowanie infrastruktury wodno ? kanalizacyjnej na gruncie należącym do Spółki. Zgodnie z zapisem umowy Spółka przekaże nieodpłatnie na rzecz gminy prawo własności do ww. gruntu, na którym powstanie zabudowa związana z infrastrukturą wodno kanalizacyjną. Gmina zobowiązała się do powrotnego, nieodpłatnego przekazania praw własności do tego gruntu łącznie z wybudowanymi tam urządzeniami. Przekazanie to odbędzie się po upływie 5 lat karencji i zostanie zrealizowane w formie aportu. Gmina jest 100% udziałowcem Spółki. Spółka nabyła grunty na podstawie aportów, zakupu od osób fizycznych na podstawie aktów notarialnych oraz faktury VAT z dnia 16 listopada 2004 r. za zakup działki nr 172. Podatek wynikający z ww. faktury VAT w kwocie 902 zł. został odliczony od podatku VAT należnego. W pozostałych przypadkach nie wystąpił podatek VAT naliczony.

Spółka zadała pytanie czy nieodpłatne przekazanie prawa własności gruntu na rzecz gminy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opinii Podatnika czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z powyższych przepisów wynika, iż co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Od powyższej zasady Ustawodawca przewidział wyjątki wymienione m.in. w art. 7 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy, zgodnie z którymi przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie grunt. Przy nabyciu przedmiotowych gruntów Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, za wyjątkiem nabycia działki nr 172. Zatem powołane przepisy art. 7 ust. 2 nie znajdą zastosowania w stosunku do gruntów nabytych przez Spółkę w formie aportów oraz od osób fizycznych na podstawie aktów notarialnych, bowiem Spółce nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT w związku z ich nabyciem . Powyższe powoduje, iż czynności te nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Natomiast nieodpłatne przekazanie działki nr 172 będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na podstawie powołanego art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Reasumując opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało nieodpłatne przeniesienie prawa własności działki nr 172, pozostałe przekazanie pozostanie poza regulacjami ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj