Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
NUSPDF/2/406/28/06
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUSPDF/2/406/28/06
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura zaliczkowa
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniu podatkowym za rok 2005 w ramach ulgi remontowej można dokonać odliczenia udokumentowanej f-rą VAT i uiszczonej w 2005 r. zaliczki na poczet zakupu materiałów budowlanych, które dostarczone zostaną w 2006 r. i wykorzystane do remontu lokalu mieszkalnego?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w 2005 r. w sklepie zajmującym się sprzedażą artykułów budowlanych podatnik wpłacił zaliczkę na poczet zakupu artykułów budowlanych, których dostawa nastąpi w 2006 r. Na potwierdzenie dokonanej wpłaty oprócz dowodu kasowego, otrzymał fakturę VAT zaliczkową. Podatnik oświadczył, iż zakupione artykuły mieszczą się w katalogu wydatków remontowych podlegających odliczeniu i wykorzystane zostaną do remontu lokalu mieszkalnego, do którego posiada tytuł prawny.

Podatnik zajął stanowisko, iż w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie mógł odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2005 w ramach ulgi remontowej wpłaconą w 2005 r. na podstawie f-ry VAT zaliczkę na poczet zakupu artykułów budowlanych, które dostarczone zostaną w 2006 r. i wykorzystane do remontu lokalu mieszkalnego.

Odnosząc się do powyższego tut. organ wyjaśnia co następuje:Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - (...) lokalu mieszkalnego (...) poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.
Warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jest:
- zajmowanie remontowanego lokalu na podstawie tytułu prawnego, co wynika wprost z zapisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- przedmiotowe wydatki muszą mieścić się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) o czym stanowi art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym,
- udokumentowanie, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej już ustawy o podatku dochodowym, poniesienia wydatków na remont lokalu mieszkalnego fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodów wpłat,
- wydatki te nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, co wynika z art. 27a ust. 7 pkt 1 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym,
- zgodnie z art. 27a ust. 7 pkt 2 wydatki muszą dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Podkreślenia wymaga fakt, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych niż wyżej wymienionych warunków. Oznacza to, że poniesione przez podatnika wydatki na remont lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.

Jak wynika z wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego skorzystanie z ulgi remontowej jest możliwe wyłącznie w stosunku do wydatków poniesionych w roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie podatkowe.

Powyższe przepisy wprowadzają ograniczenie czasowe poniesienia wydatku, tzn. aby przedmiotowy wydatek (zapłata za materiał do remontu lub zapłata za wykonanie roboty , danej usługi) można było odliczyć od podatku za dany rok podatkowy musi być faktycznie poniesiony, a więc sprzedawca materiałów do remontu lub też wykonawca przedmiotowej usługi musi otrzymać zapłatę w roku podatkowym, w którym podatnik tę zapłatę chce odliczyć od podatku, co musi zostać udokumentowane fakturą zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia prawa do odliczenia wydatku na remont od faktycznego wykonania remontu w danym roku podatkowym, lecz od faktycznego poniesienia wydatków na ten cel.
Do odliczenia wystarczy zapłata za daną usługę remontową i udokumentowanie tej zapłaty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wyżej powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że udokumentowana f-rą VAT i uiszczona przez podatnika w 2005 r. zaliczka na poczet zakupu materiałów budowlanych, które mieszczą się w katalogu wydatków remontowych podlegających odliczeniu i wykorzystane zostaną do remontu lokalu mieszkalnego, do którego posiada tytuł prawny uprawnia do odliczeń od podatku przewidzianych w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).Stanowisko podatnika w przedstawionej sprawie - jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj