Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-2/06D.P.
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-2/06D.P.
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
remonty
rolety, żaluzje
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego można odliczyć zakup i montaż żaluzji okiennych (wewnętrznych)?


W dniu 26.10.2005 r. złożył Pan do tutejszego organu podatkowego wniosek, uzupełniony w dniu 16.11.2005r. o udzielenie interpretacji w sprawie odliczenia od podatku, w ramach ulgi remontowej, wydatków na zakup i montaż żaluzji okiennych. Swoje stanowisko w sprawie sformułował Pan w sposób następujący (cyt.): "Jako że żaluzje są ewidentnie elementem mocowanym na stałe do konkretnego okna, uważam że jest możliwe uwzględnienie tego w odpisie podatkowym dotyczącym remontu i modernizacji mieszkania".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 według skali podatkowej, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki o których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27 a i art. 45 ust. 3 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Podstawowymi warunkami korzystania z tego odliczenia jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu oraz poniesienie wydatku, który kwalifikowany jest jako wydatek podlegający odliczeniu od podatku z tego tytułu, udokumentowanego fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodami odprawy celnej.

Szczegółowy wykaz prac remontowych i modernizacyjnych zawierały przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Posiłkując się wykazem robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego zawartym w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia należy wskazać, że zakup żaluzji okiennych nie należy do wymienionych robót remontowych i modernizacyjnych.

Z uwagi na to, iż ustawy podatkowe nie definiują pojęcia"remont" i "modernizacja", należy się posłużyć wykładnią językową. I tak, w Słowniku Języka Polskiego PWN remont określono jako przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np.: budynku, maszyny, pojazdu mechanicznego; naprawa, odnowienie czegoś. Z kolei modernizacja to unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś.

Uwzględniając powyższą wykładnię należy stwierdzić, iż zakupu i montażu żaluzji okiennych (wewnętrznych) nie można zaliczyć do remontu lub modernizacji lokalu mieszkalnego, a w konsekwencji poniesione na ich zakup i montaż wydatki nie podlegają odliczeniu od podatku z tego tytułu.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pana stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wniskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj