Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
P.P.443-33-1/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P.P.443-33-1/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
biegły
działalność wykonywana osobiście
obowiązek podatkowy
stawka


Pytanie podatnika
W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wystawienia faktury przez biegłego geodetę?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 6 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 6 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8 czrwca 2005 r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 7420C - działalność geodezyjne - kartograficzną i rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik jest biegłym Sądowym Sądu Okręgowego w XX na zlecenie którego wykonuje opinię w charakterze biegłego geodety. Po wykonaniu opinii wystawia fakturę VAT.
Pytanie wnioskodawcy dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wystawieniem przez niego faktury VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę informuje iż zgodnie z § 3 ust 2 Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm) w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu obowiązek podatkowy w przypadku wystawienia przez biegłego sądowego faktury VAT powstaje nie wcześnie aniżeli w w momencie otrzymania przez niego całości lub części zapłaty. W artykule 19 ustawy o VAT przyjęto jako zasadę iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W ust. 4 tegoż artykułu postanowiono, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednakże dla usług świadczonych przez biegłych sądowych na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego uzależniając go otrzymania całości lub części zapłaty.

Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, iż odpowiedź na drugie pytanie zawarte we wniosku zostało udzielone odrębnym postanowieniem.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2 pkt 1 Ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj