Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłodzku
PD-I/415-1A/29/120/KR/05
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-1A/29/120/KR/05
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kłodzku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
osoba bezrobotna
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środki finansowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy środki finansowe otrzymane przez osobę bezrobotną z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Zgodnie z wnioskiem, podatniczka w dniu 30.11.2005 r. zawarła ze Starostą Kłodzkim z upoważnienia którego działał Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, umowę o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Jak wynika z załączonej do wniosku z dnia 23-12-2005 r., kopii ww. umowy, przyznane środki z Funduszu Pracy, będą przeznaczone na zakup wyposażenia, zakup towaru oraz na inne wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Ponadto do wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Podatniczka załączyła zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku o udzielonej w dniu 30-11-2005 r. pomocy de minimis, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr. 99, poz. 1001 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. (Dz. U. Nr 196, poz. 2018).

Wnioskodawczyni w piśmie z dnia 22.12.2005 r., uzupełnionym w dniu 05.01.2006 r., zwróciła się do tutejszego organu z zapytaniem czy otrzymane w dniu 30.11.2005 r., środki finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zdaniem Podatniczki, otrzymana pomoc finansowa z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej jest nieopodatkowana.

Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.), starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Warunki jakie należy spełniać, aby otrzymać określoną powyżej pomoc finansową reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz. 2018). Zapis § 1 pkt 1 lit. b ww. rozporządzenia określa m. in. warunki i tryb dokonania przez starostę ze środków Funduszu Pracy przyznania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Powołane przepisy wskazują, iż środki z Funduszu Pracy mogą być przyznane po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych warunków przez bezrobotnego, z przeznaczeniem na określony rodzaj działalności, którą bezrobotny dopiero zamierza podjąć.

Według przepisów art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 164, poz. 1366), zwiększono katalog zwolnień przedmiotowych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Do art. 21 ust. 1 ustawy został dodany pkt 121, zgodnie z którym, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.). Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw, zmiana ta weszła w życie w dniu 30.08.2005 r. i ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2005 r.

W związku z powyższym, otrzymane przez podatniczkę jednorazowe środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, ze względu na brzmienie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przedstawiony we wniosku z dnia 22.12.2005 r. stan faktyczny, należy uznać, iż stanowisko Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania środków finansowych otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj