Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
pb/415-15/05/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pb/415-15/05/06
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy mogę skorzystać z ulgi remontowej obowiązującej w 2005 roku w związku z poniesionymi wydatkami na zakup materiałów i usług budowlanych związanych z zakupionym budynkiem mieszkalnym w stanie surowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60 r. z późniejszymi zmianami) po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie: odliczenia od podatku 2005 roku w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej wydatków poniesionych na zakup materiałów oraz za usługi związane z domem mieszkalnym w stanie surowym otwartym z dnia 21.11.2005 r. oraz ze stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 08.12.2005 r. i dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:
- stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka w 2005 roku zakupiła dom mieszkalny w stanie surowym otwartym na podstawie umowy sprzedaży (akt notarialny Rep. A. Nr 4025/2005) wraz z wszelkimi prawami i roszczeniami wynikającymi z pozwolenia na budowę.

Ponadto ze stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku w powyższym budynku mieszkalnym w stanie surowym zostały wykonane następujące prace: zakup i montaż okien, zakup i montaż drzwi wejściowych zewnętrznych i drzwi garażowych (garaż ma połączenie z korytarzem części mieszkalnej budynku), zakup materiałów związanych z wyprowadzeniem kominów na zewnątrz udokumentowane fakturami VAT.

Wątpliwość podatniczki polega na tym, czy może skorzystać z ulgi remontowej obowiązującej w 2005 roku w zakresie w/wym. zakupów materiałów oraz usług budowlanych.

Zdaniem podatniczki ze względu na koszty, które poniosła w rozliczeniu podatkowym za 2005 rok może skorzystać z ulgi remontowej.

Tzw. "duża ulga budowlana" z tytułu wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe podatników została zlikwidowana od 1 stycznia 2002 r. Likwidując tę ulgę ustawodawca jednocześnie wskazał zasady kontynuowania odliczeń w ramach tzw. praw nabytych.

W myśl przepisów art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych prze osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) prawo do odliczania od podatku dochodowego dalszych wydatków poniesionych w latach 2002-2004 na kontynuację danej inwestycji mieszkaniowej przysługuje tylko tym podatnikom, którzy z racji wydatków wcześniej poniesionych na tę inwestycję nabyli prawo do ulgi podatkowej w latach 1997-2001.

W świetle obowiązujących przepisów nie ma podstaw by w ramach w/wym. ulgi budowlanej można było odliczać od podatku wydatki poniesione po 1 stycznia 2002 r. Z praw nabytych do powyższej ulgi podatnik mógłby korzystać tylko w przypadku, gdyby pierwsze wydatki na budowę poniesiono przed 1 stycznia 2002 r.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik chce skorzystać z możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatków ponoszonych na remont lub modernizację budynku mieszkalnego musi w pierwszej kolejności wykonać prace budowlane mające na celu zakończenie budowy.W kontekście ulgi remontowo - modernizacyjnej za datę uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego należy uznać moment, w którym podatnik uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Uzyskanie takiego pozwolenia potwierdza fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie. Dopiero wówczas istnieje prawo do zajmowanego budynku mieszkalnego, a wydatki poniesione po zakończeniu budowy, o ile mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.12.1996 r., mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowej.

Brak zgłoszenia zakończenia budowy do właściwego organu wskazuje, że w sensie prawnym i faktycznym budowa przedmiotowego domu mieszkalnego nie została jeszcze zakończona.

Ponadto istotą remontu jest wykonywanie robót budowlanych w istniejącym już obiekcie, polegających głównie na wymianie dotychczas zużytych składników wyposażenia technicznego budynku, natomiast istotą modernizacji jest trwałe ulepszenie, unowocześnienie istniejącego budynku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż budynek mieszkalny w 2005 roku został zakupiony w stanie surowym otwartym i nie był formalnie oddany do użytkowania, a ponoszone w tym roku wydatki na zakup materiałów i usług budowlanych wykorzystane były do jego budowy.

W związku z powyższym wydatków tych nie można uznać jako ponoszonych w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej, ponieważ przedmiotowa ulga wiąże się z użytkowanym budynkiem mieszkalnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj