Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-296-321/05/PK
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-296-321/05/PK
Data
2005.12.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
przewalutowanie
przychody w walutach obcych
różnice kursowe
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
1. Czy zmiana waluty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami z dolarów amerykańskich na złotówki może skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2. Czy w momencie spłaty kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, która została wcześniej przewalutowana z dolarów amerykańskich na złotówki, może dojść do powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 14.10.2005 r. (data wpływu 14.10.2005 r.)


postanawia


- uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka jako pożyczkobiorca, zawarła umowę pożyczki pieniężnej. Pożyczka udzielona została w walucie obcej - dolarach amerykańskich; odsetki naliczane na podstawie umowy pożyczki nie były faktycznie spłacane, lecz kapitalizowane. Kwota pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, została następnie przewalutowana z dolarów amerykańskich na złotówki. Przedstawiając stan faktyczny Podatnik wyjaśnia, że w dniu 1 kwietnia 2005 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem do tutejszego Urzędu w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, z zapytaniem, czy zmiana waluty pożyczki z dolarów amerykańskich na złotówki skutkuje powstaniem podatkowych różnic kursowych. "Pismem" z dnia 10 maja 2005 r. (1472/ROP1/423-109-84/05/JL) Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdził stanowisko Spółki, zgodnie z którym w wyniku przewalutowania kredytu nie dochodzi do powstania różnic kursowych, które wpływałyby na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Następnie w dniu 17 maja 2005 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o potwierdzenie stanowiska, zgodnie z którym skoro w wyniku przewalutowania nie dochodzi do realizacji różnic kursowych wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, stwierdzić należy, iż brak jest innych podstaw do potraktowania przewalutowania kwoty pożyczki jako zdarzenia mogącego wpływać na przychody albo koszty uzyskania przychodów podatnika. Naczelnik w "piśmie" z dnia 14 lipca 2005 r. (1472/ROP1/423-155/160/05/AF) potwierdził stanowisko Spółki.

W opisie stanu faktycznego, w odniesieniu do którego wydane zostały wspomniane interpretacje, Spółka nie zawarła informacji, zgodnie z którą przewalutowanie dotyczyć będzie zarówno kwoty udzielonej pożyczki jak i odsetek skapitalizowanych do dnia przewalutowania. W celu uzyskania pewności, iż poglądy wyrażone w przedmiotowych pismach znajdują zastosowanie także w odniesieniu do konsekwencji przewalutowania skapitalizowanych odsetek, Spółka uznała, iż ze względów ostrożnościowych wskazane jest wystąpienie z niniejszym wnioskiem i wobec przedstawionego powyżej zaistniałego stanu faktycznego zwróciła się z zapytaniem:

1. Czy zmiana waluty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami z dolarów amerykańskich na złotówki może skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2. Czy w momencie spłaty kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, która została wcześniej przewalutowana z dolarów amerykańskich na złotówki, może dojść do powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Spółka twierdzi, iż powstanie różnic kursowych uwarunkowane jest wystąpieniem różnych kursów walut w momencie zarachowania kosztu/przychodu oraz w momencie faktycznego uzyskania przychodu/poniesienia kosztu. W odniesieniu do pożyczek udzielanych w walutach obcych różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania powstają w sytuacji, gdy różne kursy walut występują w dniu otrzymania środków pieniężnych oraz w dniu spłaty. W wyniku przewalutowania nie dochodzi do spłaty pożyczki oraz skapitalizowanych odsetek, brak jest podstaw do określenia różnic kursowych. Wzrost lub spadek wysokości zobowiązania z tytułu otrzymanej pożyczki jako efekt przewalutowania wpływa jedynie na wysokość wyniku Spółki, obliczanego zgodnie z ustawą o rachunkowości. W wyniku przewalutowania zobowiązanie do spłaty pożyczki staje się zobowiązaniem złotówkowym, tym samym także w momencie spłaty pożyczki oraz skapitalizowanych odsetek nie dojdzie do realizacji różnic kursowych.

Zdaniem Podatnika w momencie przewalutowania kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami z dolarów amerykańskich na złotówki nie dojdzie po stronie pożyczkobiorcy do powstania przychodów albo kosztów uzyskania przychodów, w związku z wystąpieniem różnych kursów walut w momencie otrzymania środków pieniężnych z tytułu pożyczki/skapitalizowanych odsetek, oraz w momencie dokonania przewalutowania.

Do powstania przychodów/kosztów uzyskania przychodów nie dojdzie także w momencie spłaty przewalutowanej kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa, co następuje:

Ad. 1 Problem przewalutowania pożyczki z dolarów amerykańskich jak zauważyła Spółka był już dwukrotnie przedmiotem rozstrzygnięć przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w stosunku do Spółki XXX Sp. z o.o. Obecnie Spółka zapytuje o skutki podatkowe dotyczące przewalutowania pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami. Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym i stanowiskiem Spółki w zakresie pytania czy zmiana waluty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami z dolarów amerykańskich na złotówki może skutkować w momencie przewalutowania powstaniem po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów tutejszy organ potwierdza, że w przypadku przewalutowania pożyczki nie dochodzi do realizacji różnic kursowych. Podobnie jest w przypadku skapitalizowanych odsetek od kredytu.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, że jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża się o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego korzystał ponoszący koszt, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów - nie ma zastosowania do odsetek skapitalizowanych od pożyczek i kredytów w walutach obcych. Kapitalizacja odsetek od pożyczek (kredytów) oznacza spłatę odsetek naliczonych w stosunku do kapitałowej części pożyczki i powstanie nowej pożyczki, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone odsetki. Zaś art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że jeśli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Wobec powyższego zdarzenie polegające na przewalutowaniu pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami nie wyczerpuje dyspozycji przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 ust.2 i ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Różnice kursowe zmniejszające lub zwiększające przychody oraz koszty podatkowe, powstają wyłącznie w przypadku faktycznego transferu waluty - mają więc charakter kasowy.

Z chwilą przewalutowania pożyczki powstaje różnica pomiędzy wartością pożyczki udzielonej w walucie obcej, a wartością tej pożyczki wyrażonej w złotych polskich, która nie jest różnicą kursową w rozumieniu wyżej powołanych przepisów prawa podatkowego.

Ad. 2 Odpowiadając na drugie z pytań podatnika, czy w momencie spłaty kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami, która została wcześniej przewalutowana z dolarów amerykańskich na złotówki, może dojść do powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodów albo kosztów uzyskania przychodów - tutejszy organ potwierdza, że spłata kwoty pożyczki wraz ze skapitalizowanymi odsetkami wcześniej przewalutowanej na złotówki nie wywiera skutków ani po stronie kosztów uzyskania przychodów ani przychodów podatkowych. W wyniku kapitalizacji odsetek dochodzi bowiem do powiększenia kapitału pożyczki o wartość skapitalizowanych odsetek.

Przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że do przychodów nie zalicza się zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Zaś na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki, o ile ma to związek z osiąganym przychodem zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy. Wobec czego zaciągnięta pożyczka nie jest przychodem a jej spłata nie jest kosztem uzyskania przychodów. Na podstawie wyżej przytoczonych przepisów Spółka może jedynie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od pożyczki w dacie ich kapitalizacji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że z powołanych wyżej przepisów nie wynika, żeby przewalutowana kwota pożyczki, która została powiększona o skapitalizowane odsetki stanowiła koszt albo przychód podatkowy albowiem jak wcześniej wspomniano w wyniku kapitalizacji odsetek dochodzi do powstania nowej kwoty pożyczki. Ewentualne przychody i koszty podatkowe rozliczane powinny być w momencie kapitalizacji pożyczki.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532)).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj