Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/104/04
z 26 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/104/04
Data
2004.09.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
materiały reklamowe
opodatkowanie
reklama
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy foldery reklamowe mieszczą się w pojęciu "prezenty o małej wartości" a co zatem idzie czy są zwolnione, czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia ... (data wpływu ...) informuje, że przekazanie folderów reklamujących restaurację oraz pensjonat nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług przy spełnieniu określonych w przepisach art. 7 ustawy VAT warunków.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku zakupiła Pani foldery reklamujące restaurację oraz pensjonat. Foldery te przekazuje Pani kontrahentom. Zdaniem Pani czynność ta nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT w związku ze spełnieniem definicji folderu jako "prezentu o małej wartości" zawartej w art. 7 ust. 4 ustawy.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie posługuje się pojęciem reprezentacji i reklamy. Przepisy tej ustawy odnoszą się natomiast w swojej treści do przekazywania przez podatnika prezentów. Przekazywanie przez podatnika prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być rozpatrywane inaczej jak działania związane z reprezentacją i reklamą.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, nie jest traktowane jako dostawa towarów. Pojęcie prezentów o małej wartości zostało zdefiniowane w art. 7 ust. 4 ustawy "Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6."

Uwzględniając powyższe jeżeli zostaną spełnione przesłanki art. 7 ust. 4 przekazanie przez Panią folderów reklamowych nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj