Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-210-1-1/05/06
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-210-1-1/05/06
Data
2006.02.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy usługi montażu mebli z powierzonego surowca (skór) są usługami świadczonymi na powierzonym majątku ruchomym i czy w związku z tym, że ich nabywca podał numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, miejscem świadczenia tych usług będzie kraj, który wydał nabywcy ten numer ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 14 września 2005r., złożonym w kancelarii tut. Urzędu 21 listopada 2005r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług na ruchomym majątku rzeczowym, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 września 2005r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Spółka jest firmą świadczącą swoje usługi na majątku ruchomym na rzecz kontrahenta unijnego - Francja. Usługi te polegają na wytworzeniu towarów z materiałów powierzonych przez kontrahenta unijnego. Spółka otrzymuje od kontrahenta francuskiego materiały (skóry), z których produkuje meble skórzane, tj. kanapy, fotele itp. Wartość skóry powierzonej przez francuskiego kontrahenta przewyższa wartość usługi montażu mebli, na którą składają się: koszt zakupu stelaża, koszt zakupu pianki, koszt uszycia pokrowca (przez podwykonawcę), robocizna (montaż, tapicerowanie), marża. Gotowe meble skórzane są wywożone do Francji w ciągu 30 dni od ich wyprodukowania. Francuski kontrahent podał Spółce numer VAT UE nadany mu przez władze francuskie. Wywóz jest potwierdzony takimi dokumentami jak przyjęcie z produkcji PW (-przyjęcie wewnętrzne), wydanie z magazynów wyrobów gotowych WZ, faktura VAT za usługę wytworzenia mebli z powierzonych materiałów, specyfikacja wysyłki, potwierdzenie przyjęcia towaru na terytorium państwa członkowskiego, które opatrzone jest datą odbioru i podpisane przez kontrahenta francuskiego wraca do Spółki.

Na tle tych okoliczności Spółka sformułowała pytanie:

  • Czy usługi montażu mebli z powierzonego surowca (skór) są usługami świadczonymi na powierzonym majątku ruchomym i czy w związku z tym, że ich nabywca podał numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, miejscem świadczenia tych usług będzie kraj, który wydał nabywcy ten numer ?

Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki spełnione są wszystkie przesłanki, aby miejscem opodatkowania świadczonych usług na rzeczowym majątku ruchomym tj. usług mających na celu wytworzenie towarów z materiałów powierzonych przez kontrahenta unijnego, była Francja, gdyż reguluje to art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Francuski kontrahent podał bowiem numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, a towary po wykonaniu w/w usług będą niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni wywiezione poza terytorium Polski, co dokumentuje potwierdzenie odbioru towaru przez kontrahenta unijnego. Jeżeli wywóz nastąpi po tym terminie, Spółka uważa, iż usługa ta będzie opodatkowana w Polsce według polskich stawek.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

W opinii tut. organu podatkowego w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć czy wykonywane przez Spółkę na rzecz francuskiego kontrahenta (podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Francji) czynności stanowią świadczenie usług czy też wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", m. in. podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast zgodnie z art. 13 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż francuski kontrahent powierza Spółce materiał o charakterze podstawowym (skóra), istotnym dla wytwarzanego towaru (mebli skórzanych). Jednocześnie wartość powierzonego materiału przewyższa wartość wykonywanej usługi montażu mebli, do którego Spółka wykorzystuje dodatkowe materiały własne (pianka, stelaż), niezbędne do świadczenia głównego.

Mając na uwadze powyższe w opinii tut. organu podatkowego należy uznać, iż Spółka wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym .

W celu określenia miejsca opodatkowania (świadczenia) wykonywanych usług niezbędnym jest sięgnięcie do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Natomiast w myśl art. 28 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Ponadto przepis art. 28 ust. 8 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe przepisy ustawy o VAT oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, iż w przypadku świadczenia przez Spółkę usług na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta francuskiego, który poda dla tej czynności numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Francji, oraz gdy towary na których wykonywano przedmiotowe usługi zostaną wywiezione z terytorium kraju nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, to miejscem ich świadczenia będzie terytorium Francji. W konsekwencji przedmiotowa usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju. Jednocześnie Spółka będzie zobowiązana, na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, do wystawienia faktury VAT dokumentującej wykonanie usług. Szczegółowe zasady wystawiania faktur reguluje rozporządzenia Ministrów Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z § 27ust. 4  ww. rozporządzenia w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

W przypadku niespełnienia jednego z wyżej wymienionych warunków miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie, zgodnie z wyżej cytowanym art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d ustawy o VAT, miejsce ich faktycznego wykonania, tj. terytorium kraju i będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj