Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-199-2/05
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-199-2/05
Data
2006.01.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wykonania i montażu na zlecenie elementów ślusarki budowlanej: balustrad, krat, ogrodzeń stalowych w budynkach mieszkalnych poprawne jest zastosowanie 7% stawki podatku VAT?Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku montażu zakupionych w firmie ****** elementów systemów ogrodzeniowych, grodząc budynek mieszkalny na posesji klienta?Czy ogrodzenie posesji stanowiące element małej architektury należy traktować jako infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu ? KOB 111, KOB112?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 14 października 2005r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonania i montażu ogrodzeń związanych z budownictwem mieszkaniowym, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 października 2005r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Podatnik produkuje elementy ślusarki budowlanej, balustrady, kraty, ogrodzenia stalowe z materiałów własnych do budynków mieszkalnych nowobudowanych oraz remontowanych. Podatnik jest również przedstawicielem handlowym firmy ******, od którego kupuje gotowe systemy ogrodzeniowe.

Na tle tych okoliczności Podatnik sformułował pytanie:

  • Czy w przypadku wykonania i montażu na zlecenie elementów ślusarki budowlanej: balustrad, krat, ogrodzeń stalowych w budynkach mieszkalnych poprawne jest zastosowanie 7% stawki podatku VAT?
  • Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku montażu zakupionych w firmie ****** elementów systemów ogrodzeniowych, grodząc budynek mieszkalny na posesji klienta?
  • Czy ogrodzenie posesji stanowiące element małej architektury należy traktować jako infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu ? KOB 111, KOB112?

Stanowisko Podatnika

Zdaniem Podatnika wykonywane usługi budowlano-montażowe polegające na montażu wyprodukowanych balustrad i ogrodzeń metalowych w budynkach mieszkalnych podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 146. ust. 1 pkt 2 lit a. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Mając na uwadze powyższą regulację należy podkreślić, iż dla prawidłowego określenia wysokości podatku VAT konieczna jest precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, a także zdefiniowanie czynności, których przedmiotem jest ten obiekt. Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.W myśl art. 146 ust. 3 ustawy o VAT przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa oraz odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Zatem konieczność stosowania dla celów podatku VAT zasad metodycznych PKWiU obejmująca zarówno usługi jak i towary wynika z samej ustawy o podatku od towarów i usług. I tak, zgodnie z zasadami tworzenia grupowań PKWiU uregulowanymi w pkt. 5.3.4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r (Dz.U nr 89, poz. 844 ze zm.) w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobow i Usług roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z następującymi zastrzeżeniami:

  • roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
  • gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób,
  • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
  • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Mając na uwadze powyższe w sytuacji, gdy producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy uznać, że montaż wytworzonych przez Podatnika krat oraz balustrad w budynku mieszkalnym stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. (Dz.U. nr 207 poz.2016 ze zm.) prawo budowlane przez obiekt małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;

W związku z powyższym ogrodzenie posesji nie stanowi obiektu małej architektury. Natomiast decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki VAT na budowę ogrodzenia  ma fakt, czy jest ono zaliczane do elementów obiektu budowlanego, czy też funkcjonuje jako odrębny obiekt. W konsekwencji, jeżeli ogrodzenie stanowi jeden z elementów wykonywanych prac budowlanych (w ramach jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego), opodatkowane jest taką samą stawką podatkową jak obiekt, z którym jest związane, tj. w przypadku obiektów budownictwa mieszkalnego stawką w wysokości 7%. Natomiast ogrodzenie występujące w postaci odrębnego obiektu podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydania opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29 ? Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj