Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/94/04
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/94/04
Data
2004.08.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
fakturowanie
stawki podatku
usługi turystyczne
usługi własne


Pytanie podatnika
Jaką stawką i jak fakturować usługi turystyczne?
W jaki sposób uwzględnić "usługi własne" na wystawionej fakturze?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 15.06.2004 r. (data wpływu do urzędu 14.07.2004 r.) informuje, że na fakturze dokumentującej usługę turystyczną w ramach której podatnik wykonuje usługę własną należy podać wyłącznie należność za wykonaną usługę (turystyczną) bez wykazywania kwoty podatku od towarów i usług, zaś usługa własna, wykonywana w ramach usługi turystycznej, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług właściwą dla usługi turystycznej, czyli 22%.Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku świadczy Pani usługi turystyczne. Prócz usług nabywany dla bezpośredniej korzyści turysty świadczy Pani też usługę własną, która wchodzi w skład usługi turystycznej. Zdaniem Pani usługa własna świadczona w ramach usługi turystycznej opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22% bez względu na jej charakter (np. przewóz osób lub usługa gastronomiczna) a należność za tą usługę (własną) winna być wyszczególniona na fakturze VAT w osobnej pozycji.

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) jak też w przepisach wykonawczych do ustawy nie wymieniono usług turystycznych jako usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług lub usługi te zwalnia się z podatku. Co do zasady właściwą stawką będzie więc stawka 22% określona w art. 41 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym "usługi własne" - jako część usługi turystyki - podlegają opodatkowaniu według ww. stawki podatku, gdyż stanowią one element składowy usługi turystyki.

Uwzględniając, że "usługi własne" stanowią element składowy usługi turystyki nie mogą być wyodrębniane jako oddzielna pozycja na wystawianej fakturze VAT. Faktura VAT "marża" , o której mowa w § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U nr 97 poz. 971) dokumentuje świadczenie usługi turystycznej. Wyodrębnienie kwoty należności za "usługę własną" dokonywane jest wyłącznie w prowadzonej ewidencji sprzedaży (art. 119 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj