Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4405-1/06
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4405-1/06
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
bon towarowy
bonus
promocja
sprzedaż premiowa


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie bonu towarowego od dostawcy towaru powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.12.2005r. (wpływ dnia 16.12.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania otrzymania od dostawcy towaru bonu towarowego

postanawiam

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 08.12.2005r. Pan (...) zwrócił się o wyjaśnienie, czy w świetle przepisów ustawy o VAT otrzymanie bonu towarowego od dostawcy towaru powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, a jeżeli tak, to czy otrzymany bon stanowi kwotę brutto czy netto?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan (...) jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, robi zakupy w ............. W ramach sprzedaży premiowej, w zależności od wielkości dokonanych zakupów, otrzymuje bon towarowy, który jest nagrodą otrzymaną w promocji „Wynagradzamy zakupy w .............”. Podatnik nie zawierał umowy handlowej z ........ Otrzymuje natomiast informację jaki obrót upoważnia do otrzymania bonu o takiej, a nie innej wartości.

Podatnik ma wątpliwości czy prawidłowo interpretuje przepisy i traktuje otrzymanie bonów towarowych, które nie są powiązane ze świadczeniem odbiorcy, jako darowiznę pieniężną nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik prezentuje stanowisko, że gdyby zawarł umowę z Makro na osiągnięcie określonego w umowie pułapu obrotów rozliczanych po zakończeniu miesiąca, to otrzymana premia pieniężna wypłacona w postaci bonu towarowego uzależniona od wielkości zakupów byłaby premią za świadczone usługi i podlegała by opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT, a wartość bonu stanowiłaby kwotę brutto.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko przedsiębiorcy, że otrzymywane bony towarowe mają charakter darowizny pieniężnej nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT jest słuszne. W opisanym stanie faktycznym nie występuje bowiem odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Według definicji zawartej w art. 7 i 8 cyt. ustawy o VAT przy dostawie jak i świadczeniu usług, w grę musi wchodzić określone świadczenie jednego podmiotu na rzecz innego. W omawianej sprawie sytuacja taka miałaby miejsce gdyby stronie wypłacono w zamian za wykonanie określonego zobowiązania wobec sprzedającego - np. za dokonanie określonej ilości lub wartości zakupów - premię w formie konkretnego świadczenia pieniężnego, wówczas mielibyśmy do czynienia z premią pieniężną. Zdaniem organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi odpłatna dostawa ani odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika wyraźnie, że w okolicznościach opisanych w pytaniu mamy do czynienia z bonami towarowymi, a nie z premią pieniężną. Bon towarowy nie jest towarem lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów. Zastępuje on środki pieniężne za które zwyczajowo nabywa się towary. Wobec faktu, że bon towarowy nie mieści się w definicji towaru, o której mowa w art.2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jego otrzymanie przez podatnika nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Stosownie do art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W związku z powyższym postanowiłem jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 169 § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj