Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
ROXV/443/VAT-577/89/JB/06
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ROXV/443/VAT-577/89/JB/06
Data
2006.02.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
darowizna
dofinansowanie
dopłata
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi stołówkowe


Pytanie podatnika
Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tą czynność należy dokumentować ?


Pismem z dnia 16.11.2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Szkoła oprócz realizowania zadań edukacji prowadzi stołówkę szkolną. Prowadzona przez szkołę stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a posiłki nie są przygotowywane na odrębne zlecenie. Z posiłków przygotowywanych w stołówce korzystają uczniowie i personel szkoły.
Szkoła otrzymuje darowizny pieniężne z przeznaczeniem w całości na dożywianie dzieci. Darowizny otrzymuje zarówno od osób fizycznych jak i firm prowadzących działalność gospodarczą.
Szkoła czynnie uczestniczy w/w czynnościach. Najpierw wysokość kwoty darowizny ustalana jest z darczyńcą. Następnie na tak ustaloną kwotę Szkoła wystawia na darczyńcę fakturę VAT , wpisując po stronie "nabywca" dane darczyńcy, po stronie "sprzedawca" Szkołę, w treści : darowizna ( cel dożywianie dzieci), kwotę netto, stawkę podatku w wysokości 7%, podatek VAT i kwotę brutto. Podatek VAT wynikający z faktury Szkoła odprowadza do urzędu skarbowego, jeszcze przed otrzymaniem kwoty dofinansowania.
Darczyńca po otrzymaniu faktury wpłaca darowiznę na rachunek Szkoły w wysokości kwoty netto.
Pani pedagog szkolna dysponując daną kwotą darowizny typuje ucznia do spożywania posiłków w danym miesiącu.
Szkoła do chwili obecnej nie posiada klasyfikacji wykonywanych usług.

W związku z powyższym Strona sformułowała pytanie:
czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować?
Podatnik sformułował też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iżDarowizny otrzymywane przez Szkołę na dożywianie dzieci szkolnych podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, a Szkoła w tym celu wystawia darczyńcy fakturę VAT na wcześniej uzgodnione z nim kwoty darowizn.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr.54, poz 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji- gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług- otrzymuje od innego podmiotu ( bez względu na jego statut) jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części lub całości ceny- tego rodzaju dofinansowanie stanowi uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.
Za dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi należy uznać każdą płatność ( w tym darowiznę) w gotówce oraz w każdej innej formie, dokonaną przez osobę trzecią, inną niż płatność dokonana przez nabywcę lub konsumenta za towary lub usługi. Należy przy tym podkreślić, że aby takie dofinansowanie włączone było do podstawy opodatkowania, musi być związane bezpośrednio z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Dofinansowanie bezpośrednio związane z ceną" należy interpretować w taki sposób, aby dotyczyło ono jedynie dofinansowania odpowiadającego całości lub części wynagrodzenia z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług , które wpłacone są sprzedawcy lub dostawcy przez osobę trzecią.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Szkołę stan faktyczny oraz cyt. wyżej przepis art.29 ust.1 ustawy o VAT należy uznać , że otrzymane przez Szkołę darowizny od osób trzecich( osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i przedsiębiorców) z przeznaczeniem na konkretny cel, tj. na dożywianie dzieci , stanowią bezpośrednie dofinansowanie ( dopłatę) do świadczonych przez Szkołę usług stołówkowych i w związku z tym stanowią one uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia tych usług. Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje fakt, że otrzymane darowizny powodują,że usługi te dla części uczniów( wytypowanych przez pedagoga szkolnego) stają się bezpłatne.
Należy również podkreślić, że podatnik otrzymujący dofinansowanie ( darowizny), które stanowi obrót w rozumieniu przepisów art.29 ust.1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla czynności, której takie dofinansowanie dotyczy. Natomiast obowiązek podatkowy z tego tytułu stosownie do art.19 ust. 21 ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania dofinansowania ( darowizny).

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT w związku z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( ( Dz. U. Nr97, poz 970 ze zm.) świadczone przez Szkołę usługi stołówkowe do dnia 31.12.2007r. korzystają z obniżonej stawki podatku w wysokości 7%.

Zatem otrzymane przez Szkołę dofinansowanie ( darowizny) na dożywianie dzieci podlegają opodatkowaniu 7% stawką VAT.

Ponadto należy stwierdzić, iż zgodnie z art.106 ust.1 ustawy o VAT, podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2,4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16 ustawy. Pod pojęciem sprzedaży, w myśl art.2 pkt.22 cytowanej ustawy, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Szkoła, otrzymując dotacje (darowizny) nie dokonuje sprzedaży na rzecz osoby bądź podmiotu, który przekazuje dotację czy darowiznę, a zatem nie powinna wystawiać faktury VAT dla podmiotu dotującego czy też darczyńcy.Jednocześnie należy zauważyć iż ustawodawca nie przewidział możliwości dokumentowania otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze fakturą VAT. Z treści art.106 ust.7 w/w ustawy wynika, że dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat wystawia się faktury wewnętrzne. Zatem przez analogię można uznać, że również otrzymanie dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze można udokumentować fakturą wewnętrzną lub innym dokumentem księgowym.

Reasumując, otrzymane przez Szkołę darowizny na dożywianie dzieci stanowią bezpośrednie dofinansowanie świadczonych usług stołówkowych, a zatem stanowią obrót będący podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług według 7 % stawki tego podatku. Natomiast obowiązek z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania takiej darowizny i należy udokumentować to fakturą wewnętrzną.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku biorąc powyższe okoliczności uznaje, że stanowisko Szkoły przedstawione we wniosku z dnia 17.11.2005r w części dotyczącej opodatkowania otrzymywanego dofinansowania (darowizn) do organizowanych przez Szkołę posiłków - jest prawidłowe, natomiast w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego i sposobu dokumentowania tych darowizn - jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj