Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-97/05
z 17 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-97/05
Data
2005.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
eksport towarów
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jakiej wysokości stawką podatku od towarów i usług winna zostać opodatkowana dotacja otrzymana od Agencji Rynku Rolnego doeksportu wyrobów cukierniczych do Rosji?
Zdaniem podatnika , dotacja eksportowa do zużytego cukru i syropu winna być opodatkowana stawką 7% taką jak sprzedaż tych surowców w kraju.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.08.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług, jaką winna zostać opodatkowana dotacja otrzymana od Agencji Rynku Rolnego do eksportu wyrobów cukierniczych do Rosji

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny w sprawie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadząca działalność w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych otrzymała dotację eksportową od Agencji Rynku Rolnego na wywóz do Rosji swoich wyrobów. Dotacja ta stanowi dopłatę do każdego kilograma cukru i syropu zużytego do ich wyprodukowania.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Jakiej wysokości stawką podatku od towarów i usług, jaką winna zostać opodatkowana dotacja otrzymana od Agencji Rynku Rolnego do eksportu wyrobów cukierniczych do Rosji?

Zdaniem podatnika, dotacja eksportowa do zużytego cukru i syropu winna być opodatkowana stawką 7% tj. taką jak sprzedaż tych surowców w kraju.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było, takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Oznacza to, że otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty związane z daną czynnością podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś stawka podatku uzależniona jest od tego, jaką stawką opodatkowany jest dany towar lub usługa. Ponieważ obrotem jest kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku, kwota ta nie jest dzielona w zależności od źródła finansowania. Dotacje, subwencje lub dopłaty nie związane bezpośrednio ze świadczeniem usług lub dostawą towarów nie podlegają opodatkowaniu.

W związku z powyższym, ponieważ na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%, to otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty związane bezpośrednio z tym eksportem tj. zawarte w cenie eksportowanych towarów



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj