Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.I415/44/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.I415/44/05
Data
2006.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
likwidacja
remanent likwidacyjny
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonka, dotychczas wykonującego działalność gospodarczą na imię obojga (bez zawierania umowy spółki), powstanie obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych remanentu na dzień zaprzestania wykonywania działalności w części przypadającej na tego małżonka, w sytuacji, gdy cały zapas remanentowy będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej wykonywanej na imię pozostałego małżonka ?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku zgodnie z przepisem art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tut. Urzędu dnia 01 grudnia 2005 r. postanawia: uznać przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Działalność gospodarcza prowadzona jest na imię obojga małżonków na podstawie odrębnych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, bez zawierania umowy spółki cywilnej. Na potrzeby działalności prowadzona jest dokumentacja w formie ksiąg rachunkowych. W 2005 roku małżonkowie wybrali w podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowanie 19% podatkiem liniowym. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest mąż (na męża składane deklaracje VAT-7).

Stanowisko pytającego: Czy w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonka, dotychczas wykonującego działalność gospodarczą na imię obojga (bez zawierania umowy spółki), powstanie obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych remanentu na dzień zaprzestania wykonywania działalności w części przypadającej na tego małżonka, w sytuacji, gdy cały zapas remanentowy będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej wykonywanej na imię pozostałego małżonka ...

Podatniczka stoi na stanowisku, iż obowiązek taki nie powstanie z uwagi na brak wyłączenia zapasów z majątku służącego w dalszym ciągu do prowadzenia działalności gospodarczej a poza tym byłoby to podwójne opodatkowanie małżonków.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku stwierdza, że zajęte przez podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe i znajduje potwierdzenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: 1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy ,2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży ,3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem ,4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową .

Analizując stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż w przypadku zmiany działalności z działalności prowadzonej przez małżonków na imię ich obojga, na działalność wykonywaną samodzielnie przez jednego z nich, dla celów podatku dochodowego nie powoduje to likwidacji działalności jako źródła przychodów, bowiem działalność ta będzie nadal prowadzona, tyle tylko, że przez jednego z małżonków. Poza tym, jak wynika ze złożonego wniosku przedmiotowa działalność gospodarcza będzie prowadzona przez jednego z małżonków przy wykorzystaniu całego zapasu remanentowego.

W związku z powyższym, w świetle przedstawionego stanu faktycznego pomimo sporządzenia na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej spisu z natury, nie będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wynikającej z tego spisu, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż stosownie do art. 24 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy nie ustala się dochodu w sytuacji gdy zapasy składników majątkowych objętych remanentem nie podlegają podziałowi lecz pozostają w przedsiębiorstwie, którego działalność będzie kontynuowana przez jednego z nich.

Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj