Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405 UPP-443/4/2006/AJ
z 1 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405 UPP-443/4/2006/AJ
Data
2006.02.01



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
usługi budowlano-montażowe
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługi budowlane w Szwecji na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej trzeba rejestrować się dla potrzeb VAT w Szwecji, czy otrzymując zaliczkę należy ją opodatkować, jeśli tak to jaką stawką podatku VAT i gdzie należy ją wykazać w deklaracji VAT oraz czy wykonując takie usługi przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT od nabywanych towarów i usług dla wykonania takiej usługi?


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że usługi budowlane wykonywane w Szwecji na rzecz podatnika od wartości dodanej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, a podatek od tej usługi będzie rozliczał podatnik szwedzki, w związku z czym polski podatnik nie musi się rejestrować w Szwecji, ani rozliczać tej transakcji w Polsce, nie musi wystawiać także faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki, a jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług może dokonywać obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupów dokonywanych na rzecz w/w usługi, od których przysługiwałoby odliczenie w kraju gdyby ta usługa była wykonywana na terytorium kraju, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług i będzie świadczył usługi w zakresie usług budowlanych na nieruchomościach znajdujących się na terytorium Szwecji na rzecz podatnika od wartości dodanej w tym państwie.Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, dokumentów w sprawie oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe ponieważ:

Usługi budowlane związane są z konkretnymi nieruchomościami. W związku z tym dla ich opodatkowania istotna jest zasada określona w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 zwanej dalej ustawą o VAT) - w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Jeżeli więc firma budowlana wykonuje roboty budowlane na nieruchomości położonej w Szwecji, usługa taka jest opodatkowana w Szwecji, z tym że opodatkowuje ją podatnik szwedzki na zasadzie tamtejszego importu usług - dokonuje samoobliczenia podatku w deklaracji przy jednoczesnej możliwości jego odliczenia. Polski podatnik nie nalicza od tej usługi podatku (traktuje ją jako sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu), ma natomiast obowiązek wykazania kwoty tej usługi (otrzymanej zaliczki) w poz. 21 deklaracji VAT-7 (wersja 9) lub VAT-7K (wersja 3) - dostawa towarów oraz świadczenie usług, poza terytorium kraju.

Jednocześnie należy podkreślić, że od usługi budowlanej wykonanej na rzecz podatnika w Szwecji, polski podatnik ma możliwość w Polsce odliczenia, a także zwrotu podatku naliczonego związanego z usługą wykonywaną w Szwecji, do czego uprawnia go art. 86 ust. 8 pkt 1 i art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe artykuły bowiem mówią , że:- art. 86 ust. 8 pkt 1 - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane przez podatnika na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami,- art. 87 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy - na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4.W związku z powyższym należy uznać, że stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja – zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj