Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/331/05
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/331/05
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlega odliczeniu podatek VAT z tytułu zamontowania instalacji gazowej w samochodzie oraz zakupu części eksploatacyjnych typu: filtr oleju, powietrza, klocków hamulcowych?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest podatnikiem podatku VAT , podatek dochodowy opłaca w formie ryczałtu. Posiada samochód osobowy, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy może odliczyć podatek VAT w związku z zamontowaniem instalacji gazowej w samochodzie oraz z tytułu dokonywanych zakupów części eksploatacyjnych typu; filtr oleju, powietrza , klocków hamulcowych itp. Strona uważa , że ma prawo do odliczenia podatku VAT z tego tytułu.

Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) "w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi , o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika Przypadki na podstawie których podatnik nie ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych przez podatnika towarów i usług zostały przez ustawodawcę zapisane w art. 88 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią w/w przepisu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika ; towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego - art. 88 ust.2 pkt 1 oraz na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W stanie faktycznym wynikającym z przedmiotowego ( uzupełnionego) pisma należy stwierdzić , iż podatnik wykorzystuje do prowadzonej działalności (handel) prywatny samochód osobowy , który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Przepisy podatku od towarów i usług nie wyłączają możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu ( filtry, klocki hamulcowe, smar, ) oraz zainstalowania instalacji gazowej, do pojazdu niespełnającego kryteriów art. 86 ust.4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług z zastrzeżeniem art. 88 ust. 1 tzn,. zaliczeniem poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zaliczenie tych wydatków musi jednak odbywać się z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tzn. za koszt uzyskania przychodu przyjmuje się wydatki faktycznie poniesione ( na podstawie dowodu poniesienia), ale tylko do wysokości kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za 1 km .W tym celu podatnik obowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Brak takiej ewidencji będzie skutkował niemożnością uznania za koszt podatkowy wydatków związanych z eksploatacją używanego samochodu.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj