Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-42/2006
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-42/2006
Data
2006.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
dochód
grunty
remanent końcowy
uwzględnienie
wycena


Pytanie podatnika
Czy w spisie remanentowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2005 r. powinno się uwzględnić i wycenić grunty, które po wniesieniu aportu nie były przedmiotem dostawy, a także czy ich wartość powinna zostać uwzględniona przy ustalaniu dochodu spółki?


Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej "X" z siedzibą Tomaszów Mazowieckim. Przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej jest:
1. wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
2. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
3. wynajem nieruchomości na własny rachunek.

Dochody wspólników opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych, prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Wspólnicy dokonali wyboru opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym 19%.

W dniu 3 grudnia 2003 r., na mocy aktu notarialnego (Repertorium A Nr .../2003) wspólnicy spółki jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nabyli na współwłasność w częściach równych, prawo własności niezabudowanej nieruchomości o powierzchni 1ha 04a., położonej we wsi W... . Zawierając umowę spółki cywilnej dnia 04 października 2004 r. wspólnicy postanowili, iż dla utworzenia podstaw do działania spółki wnoszą działki rolne o numerach ewidencyjnych: 162/1, 162/4, 162/5, 162/6, 162/8 o łącznej powierzchni 7196,00 m kwadr. o wartości 80.000,00 zł.Akt notarialny dotyczący wniesienia powyższego aportu w postaci gruntu został sporządzony dnia 9 lutego 2005 r.

Zdaniem Pana, wartość wniesionego aportu jako zaewidencjonowana w kolumnie "16" podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wpływa na wysokość zaliczek na podatek dochodowy, nie stanowiła bowiem kosztu uzyskania przychodów w chwili wniesienia aportu, nie powinna więc również mieć wpływu na ustalenie rocznego dochodu z działalności gospodarczej spółki. W przeciwnym razie każdorazowo dochód z działalności gospodarczej byłby zawyżany poprzez uwzględnienie w remanentach końcowych, nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabyte a nie sprzedane w trakcie roku grunty. Ponadto wartość gruntów nie była uwzględniona w remanencie początkowym firmy sporządzonym na dzień 01 stycznia 2005 r. bowiem ich prawnie skuteczne wniesienie aportem do spółki w formie aktu notarialnego (Repertorium A Nr .../2005) nastąpiło w dniu 9 lutego 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje, iż stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zwrot "w celu", zawarty w powołanym wyżej przepisie oznacza, iż aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, iż poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Taka wykładnia przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów ma zatem istotne znaczenie zarówno dla osób fizycznych zobowiązanych do uiszczania podatku dochodowego, jak i dla interesów finansowych Skarbu Państwa.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Stosownie do § 29 ust. 1 cyt. rozporządzenia, podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.

W świetle powyższych przepisów spółka jest obowiązana do wyceny i sporządzenia spisu z natury towarów handlowych na dzień 31 grudnia 2005 r. obejmującego w/w grunt. Wartość gruntu z remanentu winna być jednak pominięta dla potrzeb ustalenia dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż w momencie nabycia nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, Pana stanowisko w sprawie należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj