Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-75/IUSŁ-B/2005/KA
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-75/IUSŁ-B/2005/KA
Data
2006.01.04



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
doliczenie
remonty


Pytanie podatnika
Dotyczy zwrotu części wydatków za wymianę stolarki okiennej.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15 listopada 2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z dnia 21 października 2005 r. Nr I USB XVI/415/50/05 - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 19 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty wpłynął Pani wniosek, uzupełniony następnie w dniu 5 września 2005 r., z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2000 r. poniosła Pani wydatki związane z wymianą stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym zajmowanym na podstawie tytułu prawnego. Z tytułu poczynionych nakładów skorzystała Pani z odliczeń od podatku 19% faktycznie poniesionych z tego tytułu wydatków w ramach obowiązującej ulgi remontowo - modernizacyjnej. W kolejnym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa częściowo zrefundowała Pani poniesione na ten cel nakłady. W złożonym do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku o interpretację przepisów prawa wyraziła Pani pogląd, zgodnie z którym zwrot części kosztów wymiany stolarki okiennej dokonany z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej, nie podlega doliczeniu do podatku należnego za ten rok, w którym zwrot nastąpił pod tym jednak warunkiem, że podatnik nie odliczył 19% wpłaconych kwot na fundusz remontowy.

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 21 października 2005 r. postanowieniu Nr USB XVI/415/50/05 nie podzielił zajętego przez Panią stanowiska w sprawie. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ podatkowy powołując się na dyspozycję zawartą w przepisie art. 27a ust. 13 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2001 r.) wyjaśnił, iż skoro członek spółdzielni w zeznaniu rocznym dokonał stosownego odliczenia z tytułu poniesionych wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej, zaś po roku, w którym odliczenia tego dokonał Spółdzielnia Mieszkaniowa częściowo zrefundowała wydatki odliczone uprzednio w zeznaniu podatkowym - to osoba taka zobowiązana jest doliczyć do podatku należnego za rok, w którym otrzymała refundację, 19% kwoty zwróconej jej przez Spółdzielnię.

W złożonym do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi zażaleniu na niniejsze postanowienie wniosła Pani o jego uchylenie i zmianę zajętego w sprawie stanowiska. Podtrzymując w całości argumentację zawartą we wcześniejszym wystąpieniu podniosła Pani, iż fundusz remontowy Spółdzielni Mieszkaniowej jest własnością jej członków a na fundusz ten wpłacane są kwoty, które wcześniej również były opodatkowane.

Analiza ujawnionego w niniejszej sprawie materiału dowodowego oraz obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych prowadzi do następujących wniosków:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.
W świetle ujawnionego w niniejszej sprawie stanu faktyczno - prawnego, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, stanowisko zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w zaskarżonym postanowieniu zasługuje w całości na uwzględnienie.

Z uwagi na powyższe stwierdzenie należy ponownie wskazać, iż stosownie do przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2000 r.) - podatek dochodowy od osób, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów.
Jeżeli natomiast podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu /przychodu/ lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na w/w cele, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów /art.27a ust. 13 pkt 3 powołanej ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym w 2001 r./.
Tak więc tylko w sytuacji, gdy członkowie spółdzielni nie skorzystali z ulgi remontowej, nie będą zobowiązani do zapłaty podatku. Natomiast w przypadku, gdy z odliczenia takiego w ramach ulgi remontowej skorzystali, np. odliczając wydatki związane z przeprowadzoną z własnych środków wymianą stolarki okiennej, a następnie otrzymali zwrot części lub całości odliczonej kwoty, będą zobowiązani - za rok, w którym nastąpił zwrot - do podatku należnego doliczyć kwotę w takiej wysokości, w jakiej wcześniej została odliczona.

Wobec jednoznacznego brzmienia powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zmianę zajętego przez organy podatkowe stanowiska w niniejszej sprawie nie mogą skutecznie wpłynąć podnoszone przez Panią w treści zażalenia okoliczności.Końcowo jedynie należy podkreślić, iż remonty okien spółdzielnia przeprowadzała ze środków funduszu remontowego /pochodzącego ze składek jej członków/, co w konsekwencji oznacza, że zwrot z funduszu remontowego kosztów wymiany okien nie stanowił dla jej członków przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza brak podstaw prawnych do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z dnia 21 października 2005 r. Nr I USB XVI/415/50/05.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj