Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-669/10/12-S/KT
z 10 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-669/10/12-S/KT
Data
2012.07.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
działalność rolnicza
działka pod budowę
działki
grunt niezabudowany
grunty
grunty rolne
majątek osobisty
majątek prywatny
podatnik
potrzeby osobiste (własne)
rolnicy
sprzedaż działek
sprzedaż gruntów


Istota interpretacji
Sprzedaż działki jako czynność dokonana w ramach rozporządzania własnym majątkiem przez podmiot, który nie uzyskuje w związku z tym statusu podatnika w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 699 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt I FSK 1118/11 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 20/11 stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Pana za podatnika z tytułu sprzedaży działki budowlanej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 lipca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Pana za podatnika z tytułu sprzedaży działki budowlanej.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 1993 r. nabył Pan wraz z żoną, do majątku wspólnego, gospodarstwo rolne o powierzchni 4,33 ha, w ramach którego prowadził działalność rolniczą. W 2001 r. dokonał Pan zamiany części gospodarstwa (2,13 ha) na lokal mieszkalny, a na pozostałym gruncie (2,20 ha) nadal prowadził z żoną działalność rolniczą (m. in. otrzymywał wraz z żoną dopłaty rolnicze). Posiada Pan również działkę rolną o powierzchni około 0,6 ha, tj. łąkę ze stawem, która nie jest przeznaczona pod zabudowę. Zakupiony w 1993 r. grunt, wykorzystywany był do prowadzenia działalności rolniczej do 2005 r. Od 2006 r. leżał odłogiem, gdyż jego uprawa nie była opłacalna. W grudniu 2009 r. otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy, w ramach której ustalono, że na posiadanym gruncie (nr 44 o powierzchni 1,62 ha) możliwa jest budowa domów jednorodzinnych. W lutym 2010 r. otrzymał Pan decyzję zatwierdzającą podział tej nieruchomości na 11 działek, z których nr 11 pełni funkcję drogi wewnętrznej dojazdowej. Na jednej z ww. działek buduje Pan dom (dla własnych celów mieszkaniowych). W kwietniu 2010 r. dokonał zbycia jednej z działek wraz z udziałem w drodze. Ww. grunty nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wskazał Pan, iż nie podjął innych czynności zmierzających do sprzedaży ziemi (nie uzbroił sprzedawanych działek), niż wystąpienie o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i dokonanie podziału gruntu. Podpisał Pan umowę z biurem pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, sam też, poprzez znajomych, poszukiwał ewentualnych nabywców. W dniach: 25 czerwca 2010 r. oraz 11 sierpnia 2010 r. (po złożeniu wniosku o interpretację indywidualną) sprzedał Pan dwie kolejne działki. Sprzedane grunty nie były zabudowane. W celu rozliczenia transakcji zbycia nie występował Pan jako podatnik VAT czynny. W przyszłości zamierza Pan sprzedać część działek wyodrębnionych w wyniku podziału (ewentualnie część pozostawić na własne potrzeby). Nie wyklucza również możliwości ewentualnego zbycia mieszkania, w którym obecnie mieszka, a także łąki ze stawem, jeżeli znajdzie się nabywca, który zakupi tę ziemię po korzystnej cenie.


Prowadził Pan następującą pozarolniczą działalność gospodarczą:


  • w okresie od 29 lutego 1984 r. do 15 lipca 1999 r. – w zakresie usług taksówki bagażowo/osobowej, w związku z którymi nie był podatnikiem VAT;
  • w okresie od 1 lipca 2001 r. do 1 sierpnia 2004 r. – w zakresie usług transportowych, w związku z którymi był podatnikiem VAT. Po zaprzestaniu wykonywania tej działalności, wyrejestrował się z rejestru podatników VAT.


Do wniosku załączył Pan kserokopie zaświadczeń: z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, potwierdzającego otrzymanie przez Pana żonę płatności bezpośrednich do gruntów rolnych za rok 2004 i 2005 oraz z Urzędu Gminy S., potwierdzającego, że wraz z żoną jest Pan podatnikiem podatku rolnego, a także kserokopię umowy zawartej z biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przedstawionym stanie faktycznym, dokonując sprzedaży działki w kwietniu 2010 r., stałem się z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując zbycia działek w opisanym powyżej stanie faktycznym, nie stał się podatnikiem podatku od towarów i usług. Wskazał Pan, powołując treść interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lipca 2009 r. nr IPPP3/443-405/09-4/KG, iż sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie posiada znamion prowadzenia działalności gospodarczej. Na poparcie swojego stanowiska przytoczył Pan również fragment treści wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 2488/08, w którym stwierdzono, że związek dokonywanej czynności z działalnością handlową ma decydujące znaczenie, przy czym w przypadku handlu, musi istnieć już w momencie zakupu sprzedawanej rzeczy. Innymi słowy zamiar odsprzedaży powinien istnieć w świadomości podmiotu już w chwili nabywania towaru, a nie dopiero w momencie jego sprzedaży. Brak takiego zamiaru wyklucza możliwość uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym podkreślił Pan, iż nabywając w 1993 r. gospodarstwo rolne, w tym podzieloną w 2010 r. działkę, zamierzał wraz z żoną prowadzić na niej działalność rolniczą, co też przez wiele lat czynił. Chęć odsprzedaży posiadanego gruntu pojawiła się w 2009 r., gdy podjął Pan działania zmierzające do podziału działki i uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 października 2010 r. znak ITPP2/443-669/10/KT oceniono stanowisko Wnioskodawcy jako nieprawidłowe. Nie zgadzając się z treścią wydanej interpretacji Wnioskodawca, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Wyrokiem z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 20/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, stwierdzając, iż w opisanym stanie faktycznym brak było podstaw do przypisania Skarżącemu przymiotu podatnika podatku od towarów i usług z tytułu czynności sprzedaży gruntu pod zabudowę. Skarżący nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Nabył gospodarstwo rolne i prowadził działalność rolniczą przez długi okres czasu (dwanaście lat), jednak w zakres tego rodzaju działalności, zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie wchodzi działalność handlowa, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami. Tym samym nie sposób było przyjąć, że majątek został nabyty z przeznaczeniem do działalności handlowej. Pod pojęciem „handel” należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Z kolei brak takiego zamiaru wyklucza możliwość uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług.

Minister Finansów kwestionując stanowisko Sądu I instancji złożył skargę kasacyjną, która wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt I FSK 1118/11, została oddalona. Uzasadnienie wyroku oparto o tezę, iż nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odsprzedaży (w celach handlowych), lecz spożytkowany w celach osobistych. Jeżeli sprzedawane działki zostały wydzielone z gruntu stanowiącego majątek osobisty sprzedawcy, który nie został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawca nie może być uznany za handlowca w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku NSA wskazał, że w świetle orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r., podjętego w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, w przedmiotowej sprawie nadal aktualne są wywody zawarte w wyroku NSA w składzie siedmiu sędziów z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07, wskazujące na kryteria jakimi należy kierować się przy określaniu, czy w danym przypadku podmiot wykonuje określone czynności w ramach działalności gospodarczej, czy też zarządza majątkiem prywatnym. Zatem każdorazowo konieczne jest ustalenie, czy w odniesieniu do danej czynności podmiot występował w charakterze podatnika, tj. jako osoba angażująca środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, a nie osoba wykonująca prawo własności w stosunku do tego gruntu. Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą. Nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odsprzedaży (w celach handlowych), lecz spożytkowania w celach prywatnych. Liczba i zakres transakcji sprzedaży gruntów nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem opodatkowania, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Również kwestia dokonania podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej, sama z siebie nie jest decydująca.

Wobec powyższego, zdaniem Sądu, w niniejszej sprawie istotna jest przede wszystkim ocena, czy z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Skarżący, w celu dokonania spornej sprzedaży, podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkowałoby koniecznością uznania go za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Fakt podjęcia takich czynności jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną. Na taki rodzaj działalności wskazywać mogą także takie działania, jak uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, zwłaszcza w sytuacji gdy sprzedawca jest już podatnikiem w zakresie usług budowlanych, developerskich, czy innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku zwrócił uwagę, iż fakt, że sprzedawane grunty wchodziły uprzednio w skład gospodarstwa rolnego Skarżącego i były wykorzystywane do działalności rolniczej, nie mogło, co wyraźnie stwierdził Trybunał w powołanym wyroku z dnia 15 września 2011 r., przesądzać o tym, iż tylko z tego powodu Skarżący, jako rolnik ryczałtowy zwolniony od podatku, sprzedając te grunty stał się z tego powodu podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 8 czerwca 2012 r. do tut. organu wpłynął prawomocny wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 20/11, uchylający zaskarżoną indywidualną interpretację z dnia 5 października 2010 r. znak ITPP2/443-669/10/KT.


W wyniku ponownej analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt I FSK 1118/11 oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 20/11 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej został (zostanie) określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj