Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UEP-436/8/05
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UEP-436/8/05
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
dopłata
gmina
podatek
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy wniesiona dopłata do Spółki przez Gminę jako jedynego udziałowca podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając w myśl przepisów art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Spółkę z o.o., sformułowane w piśmie z dnia 28.11.2005 roku

postanawia

wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:Czy wniesiona dopłata do Spółki przez Gminę, jako jedynego udziałowca, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Przedmiot interpretacji:Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko wnioskodawcy:Spółka nie jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z dopłatą do kapitału spółki przez Gminę jako jedynego udziałowca.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Do opisu stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego:- art. 1 ust. 1 pkt 2; art. 1 ust. 3 pkt 2; art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c ; art. 8 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.),- art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W świetle wyżej wymienionych przepisów dokonuje się oceny prawnej stanowiska Spółki z o.o. i uzasadnia je w następujący sposób:

Mając na uwadze unormowania zawarte w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają co do zasady umowy spółki i ich zmiany. W myśl ust. 3 pkt 2 powołanego wyżej przepisu za zmianę umowy spółki przy spółce kapitałowej uważa się "wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty".

Podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych kwota dopłat. W świetle przepisów art. 6 ust. 9 pkt 4 cytowanej ustawy od podstawy opodatkowania odlicza się m.in. kwoty dopłat dokonywane przez podmioty zwolnione od podatku na podstawie art. 8 pkt 2-5 wyżej wymienionej ustawy lub na podstawie innych ustaw. Takim podmiotem, korzystającym ze zwolnienia na podstawie art. 8 pkt 4 ustawy jest jednostka samorządu terytorialnego. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej za podstawową jednostkę samorządu terytorialnego uznaje gminę (art. 164 Konstytucji). Ponieważ w omawianym przypadku dopłata do spółki została dokonana w całości przez jedynego udziałowca, jakim jest Gmina Płock, dlatego też podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje.

Stanowisko Tutejszego Organu zgodne jest ze stanem prawnym obowiązującym w dniu wydania niniejszego postanowienia. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj