Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UEP-436/6/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UEP-436/6/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
sprzedaż
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
syndycy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przez Syndyka masy upadłości na rzecz Spółki (będącej podatnikiem podatku VAT) prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są budynki, zwolnione z podatku VAT, jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając w myśl przepisów art. 14a § 1 – 4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Spółkę z o.o. w upadłości, sformułowane w piśmie z dnia 4.10.2005 roku (data wpływu do Urzędu Skarbowego 5.10.2005 roku),

postanawia

wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za niewłaściwe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:Sprzedaż przez Syndyka masy upadłości na rzecz Spółki (będącej podatnikiem podatku VAT) prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są budynki zwolnione z podatku VAT jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiot interpretacji:obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko wnioskodawcy:Spółka w upadłości nie jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z zawartą umową sprzedaży.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Do opisu stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego:- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ; art. 2 pkt 3 ; art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.),- art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.05.2004 roku.

W świetle wyżej wymienionych przepisów dokonuje się oceny prawnej stanowiska Spółki zo.o. w upadłości i uzasadnia je w następujący sposób:

Sprzedaż rzeczy (ruchomości i nieruchomości) oraz praw, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli jednak sprzedaż rzeczy ma miejsce w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym, umowa taka nie podlega temu podatkowi (art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.). Użyte w cytowanej ustawie pojęcie rzeczy interpretują przepisy prawa cywilnego, zgodnie z którymi rzeczami są tylko przedmioty materialne, które dzielą rzeczy na nieruchomości (grunty, budynki lub części tych budynków, jeżeli na mocy odrębnych przepisów stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności) i ruchomości.

Wobec tego sprzedaż przez Syndyka budynku usytuowanego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, który stanowi nieruchomość, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyłączenie to nie obejmuje praw, do których zalicza się m.in. prawo użytkowania wieczystego.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) od dnia 1 maja 2004 roku grunt stał się towarem, a przeniesienie prawa użytkowania wieczystego – świadczeniem usług (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 1 w/w ustawy VAT). Nastąpiło rozgraniczenie zakresu opodatkowania nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem VAT.

W brzmieniu aktualnie obowiązującego art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Powyższe oznacza objęcie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, oprócz gruntów zwolnionych z podatku od towarów i usług, także budynków i budowli oraz ich części składowych, stanowiących, np. towary używane, gdyż przedmiotem opodatkowania tym podatkiem są nieruchomości w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Sprzedaż przez syndyka budynku będącego elementem masy upadłości jest zwolniona od podatku VAT wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym to gruncie usytuowany jest budynek. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) zbycie prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu korzysta również ze zwolnienia od podatku VAT.

Ponieważ przedmiotem sprzedaży przez Syndyka jest prawo użytkowania wieczystego działki wraz z budynkiem stanowiącym odrębny od gruntu przedmiot własności - to nie mają zastosowania postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy, a zatem w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż rzeczy (budynku) będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, natomiast sprzedaż prawa użytkowania wieczystego będzie podatkowi temu podlegała.

Stanowisko tutejszego organu zgodne jest ze stanem prawnym obowiązującym w dniu wydania niniejszego postanowienia. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14B § 5 Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj