Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-49/III/2005
z 19 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-49/III/2005
Data
2005.09.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcja
darowizna
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
jaki obowiązek podatkowy powstaje w dniu sprzedaży darowanych akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 21 ust. 1 pkt 105 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1, ust. 1b , ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia ...w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe:

w sprawie wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży akcji nabytych w drodze darowizny

U Z A S A D N I E N I E

W dniu ... zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
jaki obowiązek podatkowy powstaje w dniu sprzedaży darowanych akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych ?

Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny: W 2002r. Pani rodzice otrzymali nieodpłatnie akcje pracownicze, które posiadają do dnia dzisiejszego. Akcje te w chwili obecnej są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Postanowili część z posiadanych przez siebie akcji przekazać Pani w formie darowizny. Przez ostatnie pięć lat poprzedzających rok 2005 nie otrzymała Pni żadnej darowizny od rodziców. Akcje te należą do wspólnego majątku rodziców.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Zdaniem Wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe powstałe w dniu sprzedaży na GPW darowanych akcji wynosi 19% różnicy pomiędzy ceną rynkową darowanych akcji w dniu sprzedaży a ich ceną rynkową w dniu otrzymania darowizny.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy- zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym dochodem o którym mowa wyżej jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38 - art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy .Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji, uważa się wydatki na objęcie lub nabycie tych akcji - art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy.Przy nabyciu akcji w drodze darowizny element wydatku czy kosztu poniesienia jednak nie występuje. Nie ma zatem kosztu uzyskania przychodu.Tak więc w celu ustalenia wysokości zobowiazania podatkowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji nie może Pani odliczyć wartości rynkowej akcji z dnia ich nabycia w drodze darowizny. Chcąc złagodzić skutki podatkowe wynikające z takiego rozwiązania ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn - art. 21 ust. 1 pkt 105 w/w ustawy.
Dochodów z tytułu kapitałów pieniężnych nie łączy się z dochodami z innych zródeł. Stosownie do przepisów art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 1b oraz art. 45 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b w/w ustawy oraz wpłacić należny podatek wynikający z zeznania.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążaca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadch okreśolnych w art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj