Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US.PDa-406/30/05
z 2 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDa-406/30/05
Data
2005.12.02



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czesne
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy pracodawca kieruje pracownika na studia i płaci za jego naukę (dofinansowanie dotyczy czesnego), to dla pracownika powstaje przychód opodatkowany, czy też jest on zwolniony z podatku dochodowego?


Działając na podstawie art. 8, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 90 i art. 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek płatnika - Z. spółka jawna w Z. z dnia 14.11.2005 r. uzupełniony pismem z dnia 24.11.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 17.11.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek płatnika Z. spółka jawna w Z. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta czy w sytuacji, gdy pracodawca kieruje pracownika na studia i płaci za jego naukę (dofinansowanie dotyczy czesnego), to dla pracownika powstaje przychód opodatkowany, czy też jest on zwolniony z podatku dochodowego. Przedstawiając stan faktyczny sprawy, płatnik informuje, że firma skierowała dwóch pracowników na studia. Nauka odbywa się w trybie zaocznym i jest w całości finansowana przez Z. Dofinansowanie studiów dotyczy jedynie czesnego. Z. nie dopłaca pracownikom do dojazdów, zakwaterowania itp. Dofinansowanie studiów spółka traktuje jako przychód dla pracownika i nalicza od tego podatek dochodowy, podobnie jak od wynagrodzenia za pracę. W tym zakresie zdaniem płatnika popełniono błąd, naliczając od tego świadczenia podatek. Firma w 100 % pokrywa koszty czesnego od października 2003 r. do chwili obecnej. Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu dofinansowania studiów pracownika, podczas gdy pracownik jest skierowany na studia przez firmę, jest zwolniony od podatku dochodowego.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów. Na mocy art. 12 ust. 1 cyt. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 cyt. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Przepisem regulującym możliwość przyznania pracownikom dodatkowych świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych. W myśl § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy w wymiarach określonych w § 7, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z § 4 ust. 2 cyt. rozporządzenia, zakład pracy może przyznać pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, dodatkowe świadczenia, a w szczególności:

  1. zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
  4. udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

W świetle powyższego, skoro dofinansowanie czesnego przyznawane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy udzielane jest na podstawie powołanych wyżej przepisów, to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione jest od opodatkowania tym podatkiem.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku, przy czym mające zastosowanie w sprawie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uległy zmianie w okresie dofinansowania czesnego przez spółkę, tj. od października 2003 r. do dnia złożenia niniejszego wniosku. Zastosowanie jednakże ww. zwolnienia do 31.12.2003 r. uwarunkowane było złożeniem przez pracownika płatnikowi oświadczenia (przed otrzymaniem świadczenia) iż nie zaliczy ich do wydatków o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b i c - art. 21 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj