Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/7/06
z 24 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/7/06
Data
2006.01.24



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
sprzedaż zwolniona
towar używany


Pytanie podatnika
Działając zgodnie z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie stosowanej przez Spółkę interpretacji art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535./ W ramach prowadzonej działalności spółka wykorzystuje środki trwałe - ciągniki rolnicze zakupione i przyjęte do użytkowania do końca 30 kwietnia 2004r., które zgodnie z zapisami § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w momencie zakupu opodatkowane były według stawki 0%. Tak więc w momencie przyjęcia ciągników rolniczych do użytkowania spółka nie skorzystała z prawa odliczenia podatku naliczonego gdyż nie było co odliczyć z uwagi na fakt, że stawka podatku naliczonego w momencie zakupy wynosiła 0. Spółka zamierza dokonać sprzedaży takiego ciągnika ze statusem towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ww ustawy. Według spółki w momencie sprzedaży ciągnika rolniczego jako towaru używanego sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od podatku gdyż:sprzedawane towary-ciągniki rolnicze posiadają status towarów używanych określonych w art. 43 ust. 2 pkt 2w stosunku do tych towarów spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony gdyż podatek naliczony wynosił 0Przedstawiając powyższe uprzejmie prosimy o potwierdzenie zastosowanej przez Spółkę interpretacji w/w artykułu względnie przedstawienie swojego odmiennego stanowiska. Spółka oświadcza, że w zakresie objętym zapytaniem nie toczy wobec spółki postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.


Działając na podstawie art.14a, art 14 b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w związku z wnioskiem Strony z dn. 19.12.2005r. (data wpływu 19.12.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam nie uznać za prawidłowe przedstawionego we wniosku stanowiska Strony w zakresie określenia prawidłowej stawki w podatku VAT.

UZASADNIENIE

W dniu 19.12.2005r. wpłynął wniosek Strony z którego wynika, że w ramach prowadzonej działalności spółka wykorzystuje ciągnik rolniczy zakupiony i przyjęty do użytkowania do końca 30 kwietnia 2004r.. Ciągnik ten zgodnie z zapisem § 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w momencie zakupu opodatkowany był stawką podatku 0% - wobec czego w momencie przyjęcia ciągnika do użytkowania Spółka nie skorzystała z prawa odliczenia podatku naliczonego. Aktualnie Spółka zamierza dokonać sprzedaży w/w ciągnika jako towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Strony powyższa sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku gdyż:

ciągnik posiada status towaru używanego określony w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT

w stosunku do tego towaru Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony gdyż podatek naliczony wynosił 0,00 zł

Tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm./ zwolnienia podatkowe obejmuje dostawę towarów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym przy zakupie towaru przez ich dostawcę podatek naliczony nie wystąpił z uwagi na stawkę 0%, która obowiązywała w momencie zakupu na tego typu towary.Należy zatem uznać, że podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego towaru. przy czym podatek naliczony nie wystąpił z uwagi na 0% stawkę podatku VAT. Wobec powyższego uzasadnione jest twierdzenie, że podatnik w obszarze przytoczonego stanu nie spełnił przesłanek do zastosowania zwolnienia wyrażonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, czyli przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego ciągnika wobec czego do jego sprzedaży należy zastosować stawkę podatku zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu sprzedaży (obecnie 22% - art. 41 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę powyższe prezentowane w zapytaniu stanowisko Strony, w ocenie organu podatkowego, nie jest prawidłowe.Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj