Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-149/05/EN/2
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-149/05/EN/2
Data
2006.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
linia
miejsce świadczenia usług
usługi montażowe
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
W listopadzie Spółka otrzymała zlecenie od kontrahenta unijnego (Niemcy) na zatrudnienie 4 pracowników. Przedmiotem umowy jest montaż instalacji TR dla projektu Y w Polsce, a zatrudnieni pracownicy będą wykonywać prace spawalnicze i monterskie np. remont linii produkcyjnej w fabryce w Polsce. Rozliczenie z kontrahentem zagranicznym odbywać się będzie na podstawie zestawienia roboczogodzin fakturami w walucie EURO, a faktura wystawiona będzie na adres siedziby w Niemczech. Czy w ramach zawartej umowy, usługi monterskie i spawalnicze, które będą wykonywać pracownicy zatrudnieni w Spółce, wykonujący prace w Polsce na rzecz kontrahenta unijnego, będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Spółce z o.o. X, oceniając jej stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.11.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 6.01.2006 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 9.01.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. W miesiącu listopadzie Spółka otrzymała zlecenie od kontrahenta unijnego (Niemcy) na zatrudnienie 4 pracowników. Przedmiotem umowy jest montaż instalacji TR dla projektu Y w Polsce, a zatrudnieni pracownicy będą wykonywać prace spawalnicze i monterskie np. remont linii produkcyjnej w fabryce w Polsce. Rozliczenie z kontrahentem zagranicznym odbywać się będzie na podstawie zestawienia roboczogodzin fakturami w walucie EURO, a faktura wystawiona będzie na adres siedziby w Niemczech.

Przedmiot interpretacji. Czy w ramach zawartej umowy, usługi monterskie i spawalnicze, które będą wykonywać pracownicy zatrudnieni w Spółce, wykonujący prace w Polsce na rzecz kontrahenta unijnego, będą opodatkowane podatkiem VAT w Polsce?

Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka uważa, iż powinna naliczać i odprowadzać podatek od towarów i usług w Polsce według stawki 22%, ponieważ zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 r. ze zm.) usługa wykonywana jest na terenie Polski.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 1, art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy j.w. w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż pracownicy zatrudnieni w Spółce będą wykonywać prace spawalnicze i monterskie (np. remont linii produkcyjnej w fabryce) na terenie Polski. Odnosząc się do przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1 cyt. jw., w przypadku gdy świadczone usługi będą związane z nieruchomościami (fabryka), to będą opodatkowane w miejscu jej położenia, czyli w Polsce. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku stwierdza, iż stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj