Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/96/2005/GT/13110/2006
z 24 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/96/2005/GT/13110/2006
Data
2006.01.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumenty celne
dostawa towarów
eksport towarów
wolny obszar celny


Pytanie podatnika
Czy dokument administracyjny SAD z rozpoczętą procedurą wywozu oraz dostarczenie do wolnego obszaru celnego towarów przeznaczonych do wywozu poza terytorium Wspólnoty jest potwierdzeniem, iż nastąpił eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowany 0% stawką podatku VAT?


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że Państwa stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2005r. (data wpływu 03.11.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 03.11.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął Państwa wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismami z dnia 14.11.2005r. Nr DUS-PP/446/4273/2005/GT oraz z dnia 16.12.2005r. Nr DUS-PP/446/4879/2005/GT organ podatkowy wezwał spółkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismami z dnia 22.11.2005r. oraz z dnia 27.12.2005r. Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. W złożonych do Naczelnika Urzędu Skarbowego pismach przedstawili Państwo następujący stan faktyczny: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca zawarł umowę handlową z przedsiębiorcą mającym siedzibę na Grand Truck and Caicis dotyczącą sprzedaży i dostarczania podkładów i lakierów samochodowych oraz środków do konserwacji samochodów. Kontrahent wskazał jako miejsce dostawy strefę wolnocłową w Mosznowie w Czechach, natomiast finalny odbiorca towaru ma siedzibę na terenie Ukrainy. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT ze stawką 0% podatku VAT, oraz dokonał zgłoszenia celnego towaru w Oddziale Celnym w Częstochowie i zgodnie z dokumentem SAD z dnia 19.07.2005r. towar został objęty procedurą wywozu. Towar zgodnie z umową został dostarczony do strefy wolnocłowej w Mosznowie, natomiast decyzją Urzędu Celnego w Mosznowie został umieszczony w strefie wolnocłowej. Płatność za przedmiotowy towar wnioskodawca otrzymał w części od kontrahenta umownego i w części od finalnego odbiorcy z Ukrainy.W złożonym zapytaniu zwracają się Państwo o wyjaśnienie, czy zasadnym jest stosowanie stawki 0% podatku VAT dla opisanej transakcji.Państwa zdaniem, jednolity dokument administracyjny SAD z rozpoczętą procedurą wywozu oraz dostarczenie towaru do wolnego obszaru celnego jest potwierdzeniem, iż nastąpił eksport towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego w niniejszym przypadku ma zastosowanie art. 41 ust. 4 i 6 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Ponadto stwierdzają Państwo, iż według przepisu art. 166 Wspólnotowego Kodeksu Celnego Wolne obszary celne i składy wolnocłowe są obszarami Wspólnoty, w których towary niewspólnotowe traktowane są jako nieznajdujące się na obszarze celnym Wspólnoty.

W odpowiedzi na Państwa zapytanie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, co następuje: zgodnie z przepisem art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 6 cyt. ustawy obowiązek podatkowy w eksporcie powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty. W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt. 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Jednocześnie zgodnie z art. 41 ust. 6 tej ustawy stawkę podatku 0 proc. stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast w myśl przepisu art. 41 ust. 8, jeżeli podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu stosuje się przepis ust. 7.Zasady dokonywania pisemnych zgłoszeń celnych do procedury wywozu oraz potwierdzenia faktycznego wyprowadzenia towarów poza obszar celny Wspólnoty regulują przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny - Dz. Urz. Wspólnoty Europejskiej L302 z dnia 19.10.1992r.)Procedura wywozu zgodnie z treścią przepisu art. 161 ust.1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego pozwala na wyprowadzenie towaru wspólnotowego poza obszar celny Wspólnoty. Dokonanie wywozu wymaga spełnienia formalności przewidzianych dla niego, z uwzględnieniem środków polityki handlowej i o ile znajdują zastosowanie, należności celnych wywozowych. W myśl zapisu art. 161 ust. 5 Wspólnotowego Kodeksu Celnego zgłoszenie do wywozu musi zostać złożone w urzędzie celnym właściwym dla dozoru miejsca, gdzie osoba dokonująca wywozu ma swoją siedzibę lub gdzie towary zostały zapakowane bądź załadowane do transportu wywozowego. Zgłoszenie celne towarów dokonywane jest na piśmie na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD. Po dokonaniu zgłoszenia celnego z zastosowaniem kart 1,2,3 j.d.a. SAD w urzędzie celnym wywozu, karta nr 3 jest wydawana zgłaszającemu celem dostarczenia jej wraz z towarem do urzędu celnego wyprowadzenia, tzn. tego urzędu, w którym będzie miał miejsce faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty - ten urząd celny dokonuje potwierdzenia, że przedmiotowy towar opuścił terytorium Unii Europejskiej ( na odwrocie karty 3 SAD umieszczana jest przez funkcjonariusza celnego pieczęć urzędu celnego wyjścia i data.)

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego stwierdzić należy, iż opisane przez Państwo czynności nie wyczerpują definicji eksportu towarów i z tego tytułu spółka nie jest uprawniona do zastosowania 0% stawki podatku VAT.Nie oznacza to jednak, że spółka nie może opisanej w zapytaniu dostawy towarów opodatkować 0% stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z zasadą określoną w art. 83 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku VAT w wysokości 0% obowiązuje w przypadku dostaw towarów do wolnych obszarów celnych przeznaczonych do wywozu dla odbiorcy poza terytorium Wspólnoty i objętych procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych. W myśl przepisu art. 83 ust. 2 zastosowanie stawki 0% jest możliwe w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie. W ust. 16 pkt 4 tegoż artykułu ustawodawca zawarł delegację dla Ministra właściwego do spraw finansów publicznych, który może określić, w drodze rozporządzenia dokumenty, dane, które powinna zawierać dokumentacja, o której mowa w ust. 2 - uwzględniając specyfikę wykonywania niektórych czynności, konieczność zapewnienia prawidłowej identyfikacji usługi na potrzeby rozliczenia podatku oraz przepisy Wspólnoty Europejskiej. Minister nie skorzystał z delegacji ustawowej tzn. nie określił dodatkowych danych o których mowa w ust. 2 a w związku z tym dokumenty opisane w zapytaniu z dnia 24.10.2005r. można uznać za dokumentację prowadzoną dla opodatkowania dostawy towarów do wolnych obszarów celnych przeznaczonych do wywozu dla odbiorcy poza terytorium Wspólnoty i objętych procedurą wywozu w rozumieniu przepisów celnych, w tym także w celu ich kompletacji, pakowania lub formowania przesyłek zbiorowych.Mając na uwadze powyższe ustalenia należy podkreślić, iż w sytuacji opisanej w Państwa wniosku znajdują zastosowanie przepisy art. 83 ust.1 pkt. 22 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, a nie jak Państwo stwierdzają przepisy art. 41 ust. 4 i 6. W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie.Na niniejsze postanowienie na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj