Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/1/443-16/05
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/1/443-16/05
Data
2005.05.16



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta podatku
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje kiedy należy skorygować podatek należny zadeklarowany w deklaracjach dla podatku od towarów i usług w przypadku gdy do opodatkowania otrzymywanych od kontrahenta hiszpańskiego środków pieniężnych ma zastosowanie 0 % stawka podatku a podatnik naliczał od tej czynności 22 % podatek VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 12.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu 16.02.2005 r.) uzupełnionego w dniach 11.03.2005 r. , 20.04.2005 r., 09.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie terminu skorygowania podatku należnego zadeklarowanego w deklaracjach dla podatku od towarów i usług w związku z zastosowaniem 22 % stawki podatku VAT do otrzymywanych od kontrahenta z Hiszpanii środków pieniężnych na poczet usług remontu, przebudowy i konserwacji pojazdu pływającego "poduszkowca".

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do terminu skorygowania podatku należnego zadeklarowanego w deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 w związku z zastosowaniem 22 % stawki podatku VAT do otrzymywanych od kontrahenta z Hiszpanii środków pieniężnych na poczet usług remontu, przebudowy i konserwacji pojazdu pływającego "poduszkowca" jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu 16.02.2005 r.) uzupełnionym w dniach 11.03.2005 r., 20.04.2005 r., 09.05.2005 r. podatnik zwrócił się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik otrzymuje środki pieniężne w walucie EURO w związku z zawarciem w dniu 15.11.2004 r. z kontrahentem hiszpańskim kontraktu, którego wynikiem będzie dostawa pojazdu wodnego "poduszkowca" typu NM-6/SR-2 nr serii 003. Każdą wpłatę podatnik dokumentuje fakturą, w której wykazuje otrzymaną kwotę przedpłaty zawierającą podatek VAT w stawce 22 %. Do każdej wystawionej faktury potwierdzającej otrzymanie środków pieniężnych podatnik wystawia fakturę wewnętrzną, w której kwota przedpłaty przeliczana jest na złotówki według kursu z dnia wpływu środków pieniężnych na konto firmy podatnika.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

Kiedy należy skorygować podatek należny zadeklarowany w deklaracjach dla podatku od towarów i usług w przypadku gdy do opodatkowania otrzymywanych od kontrahenta hiszpańskiego środków pieniężnych ma zastosowanie 0 % stawka podatku a podatnik naliczał od tej czynności 22 % podatek VAT?.

Zdaniem podatnika skorygowanie deklaracji dla podatku od towarów i usług winno nastąpić od momentu zawarcia umowy i po zastosowaniu 0 % stawki podatku VAT.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zgodnie z art. 81 a § 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek.

Powyższe przepisy nie odnoszą się do terminu, w którym należy skorygować deklarację. W związku z powyższym podatnik może dokonać korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w której zadeklarował nienależny podatek VAT w każdym okresie (tj. przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego).

Korekta podatku należnego w skorygowanej deklaracji VAT-7 winna znaleźć potwierdzenie w wystawionych przez podatnika dokumentach źródłowych. Oznacza to, iż w przypadku zastosowania nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług korekta deklaracji VAT-7 winna zostać złożona w oparciu o skorygowane faktury wystawione zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Nowelizacją z dnia 30 czerwca 2005r. został uchylony przepis art. 81 a ustawy Ordynacja podatkowa. Wprowadzona zmiana nie ma jednak wpływu na treść rozstrzygnięcia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj