Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-149/05/EN/1
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-149/05/EN/1
Data
2006.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
personel
pracownik


Pytanie podatnika
Czy od usługi udostępniania pracowników, wykonywanej na rzecz kontrahenta unijnego posiadającego stałą siedzibę poza granicami Polski, Spółka jest zobowiązana naliczyć i odprowadzić podatek VAT, czy też podatek będzie rozliczał kontrahent unijny w swoim kraju?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.),postanawiawydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego spółce z o.o. X, oceniając jej stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.11.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 06.01.2006 r. (data wpływu do urzędu skarbowego: 09.01.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Spółka jest agencją pracy tymczasowej. Zajmuje się wyszukiwaniem pracowników o zawodach żądanych przez firmy, które podpisują z nią umowę i następnie zatrudnia pracowników w swojej Spółce na czas określony w umowach agencyjnych zawartych ze zleceniodawcami. Firmy, które potrzebują pracowników w określonych zawodach na czas określony i nie chcą ich zatrudniać w swojej firmie, zlecają spółce czynności związane ze znalezieniem pracowników, zatrudnieniem ich w spółce na czas określony, zgodnie z wolą zleceniodawcy i oddelegowanie do pracy u zleceniodawcy. W miesiącu listopadzie Spółka otrzymała zlecenie od kontrahenta unijnego na zatrudnienie i oddelegowanie pracowników. Kontrahent posiada numer identyfikacji podatkowej na terenie Unii Europejskiej - Niemcy, a oddelegowani pracownicy będą wykonywać prace spawalnicze i monterskie (np. remont linii produkcyjnej w fabryce) na terenie Polski. Zgodnie z PKWiU numer usług dotyczących personelu to 74.50.

Przedmiot interpretacji. Czy od usługi (udostępnianie pracowników) wykonywanej na rzecz kontrahenta unijnego posiadającego stałą siedzibę poza granicami Polski, Spółka jest zobowiązana naliczyć i odprowadzić podatek VAT, czy też podatek będzie rozliczał kontrahent unijny w swoim kraju?

Stanowisko Wnioskodawcy. Spółka uważa, iż nie powinna naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług w Polsce, ponieważ uwzględniając zapis art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 r. ze zm.), usługa wykonywana jest dla odbiorcy unijnego, który podał numer zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, posiada stałą siedzibę w Niemczech i tam powinien być opodatkowany.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1, art. 27 ust. 3 pkt 2, art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy j.w. w przypadku świadczenia usług niematerialnych wymienionych w ust. 4 tegoż artykułu na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Powyższy przepis ma zastosowanie w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, w tym wymienionych w punkcie 5, tj. usług dostarczania (oddelegowania) personelu. W przypadku świadczenia omawianych usług na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty, opodatkowanie w miejscu siedziby, prowadzenia działalności lub zamieszkania usługobiorcy następuje jedynie wówczas, gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca.

Tak więc w sytuacji, gdy spółka świadczy usługi agencyjne w dostarczaniu personelu na rzecz kontrahenta z kraju UE (Niemcy) mającego status podatnika - miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku tych miejsc, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż odbiorca unijny posiada stałą siedzibę w Niemczech. W takim przypadku usługi te, zgodnie z zasadą wyrażoną powyżej, nie stanowią dla Spółki czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, lecz podatek będzie rozliczał nabywca usługi w Niemczech. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku stwierdza, iż stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj