Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/15/4/05
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/15/4/05
Data
2005.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
usługi budowlane
wykonanie usługi
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Na jaki dzień powinno się ustalić moment powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi budowlanej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku pani Anny K. z dnia 12.10.2005 r. (data wpływu do tut. organu 18.10.2005 r.) r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi budowlanej, postanawia uznać stanowisko podatniczki za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 18.10.2005 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek pani Anny K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pani Anna K., przedstawiając stan faktyczny, podała, iż jest wspólnikiem spółki jawnej, prowadzącej księgi rachunkowe (handlowe). W dniu 28.07.2005 r. spółka zawarła umowę o wykonanie usługi remontu dachu. W umowie określono termin zakończenia robót na dzień 30.08.2005 r. Termin został dotrzymany. Wykonane roboty zostały odebrane na podstawie protokołu odbioru w dniu 12.09.2005 r., w tym samym dniu wystawiona została faktura VAT za wykonaną usługę. Podatnik pyta, na jaki dzień powinno się ustalić moment powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi budowlanej. Podatnik uważa, że momentem powstania przychodu będzie dzień, w którym dokonano odbioru technicznego robót, potwierdzonego stosownym protokołem, czyli w przedstawionym stanie faktycznym 12.09.2005 r., będący jednocześnie dniem wystawienia faktury.

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 12.10.2005 r. stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził:

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zatem w myśl art. 14 ust. 1c - co do zasady - momentem powstania przychodu jest dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. Z uwagi na fakt, iż ustawodawca nie definiuje pojęcia wykonanie usługi w ogóle, jak również wykonania usługi budowlanej, określenie momentu powstania przychodu na skutek wykonanie usługi wymaga zbadania jakiego rodzaju czynności musi wykonać usługodawca, aby spełnić świadczenie. Powszechnie przyjmuje się, iż w przypadku usług budowlanych określenie "wykonanie usługi" rozumiane jest jako odbiór techniczny robót, potwierdzony stosownym protokołem, czyli aby uznać, iż usługa budowlana została wykonana, koniecznym jest po faktycznym zakończeniu robót sporządzenie protokołu odbioru robót. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż dniem wykonania usługi budowlanej jest dzień sporządzenia ww. protokołu odbioru. Do dnia dokonania odbioru technicznego robót trudno mówić o ich wykonaniu.

Analizując przedstawiony stan faktyczny można stwierdzić, że za datę powstania przychodu z tytułu wykonanej ww. usługi budowlanej uważa się dzień wystawienia faktury, który jest tożsamy z dniem, w którym podpisano protokół potwierdzający odbiór robót. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku za datę powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi budowlanej w przedstawionym przez panią Annę K. stanie faktycznym należy uznać dzień 12.09.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj