Interpretacja Urzędu Skarbowego w Raciborzu
PDFP-415/14a/2005 PBB1/415-170/06
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFP-415/14a/2005 PBB1/415-170/06
Data
2006.02.03



Autor
Urząd Skarbowy w Raciborzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
diety


Pytanie podatnika
Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT , VAT UE prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych budynków i budowli. Obecnie realizuje także kontrakt w Austrii, co wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych. Podatnik stwierdza, że „zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki, które wiążą się z uzyskaniem przychodu i nie zostały wyłączone z kręgu kosztów na mocy art. 23 ustawy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźń. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 28 października 2005 r.(data wpływu do urzędu 7 listopad 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu stwierdza, że stanowisko przedstawione w wymienionym wniosku w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów noclegów, oraz biletów związanych z korzystaniem z innych niż samochód środków transportu z tytułu wyjazdów służbowych poza terytorium kraju, podatnika jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 7 listopada 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielać pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT , VAT UE prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych budynków i budowli. Obecnie realizuje także kontrakt w Austrii, co wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych. Podatnik stwierdza, że „zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki, które wiążą się z uzyskaniem przychodu i nie zostały wyłączone z kręgu kosztów na mocy art. 23 ustawy.

W związku z tym podatnik sformułował następujące stanowisko w sprawie:

  • „ uważam, iż wydatki ponoszone w związku z wyjazdami służbowymi poza terytorium kraju, w tym wypadku do Austrii, takie jak: - diety, w części nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, noclegi poświadczone odpowiednimi dokumentami, bilety związane z korzystaniem z innych niż samochód środków transportu, stanowią dla mnie koszt uzyskania przychodu”.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje. W kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów noclegów przedsiębiorcy przebywającego za granicą oraz kosztów biletów związanych z korzystaniem z innych niż samochód środków transportu należy wskazać, iż zgodnie z treścią art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wydatki , których zapytanie dotyczy (poniesione w związku z wyjazdem zagranicznym : bilety związane z korzystaniem z innych niż samochód środków transportu oraz poniesione za granicą : wydatki na noclegi), z definicji, nie są wyłączone z kosztów uzyskania, bo nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o ich uznaniu za koszt przesadzać będzie spełnianie wymienionych poniżej przesłanek:

1)ogólnej wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy, tj. aby wydatek poniesiony był w celu osiągnięcia przychodu. Generalnie przyjąć można, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągniecie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów,

2)faktyczne poniesienie wydatku i udokumentowanie tego faktu zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu z dnia 26.08.2003 r. Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.. U Nr 152 poz. 1475 ze zm). Faktury VAT nie są jedynymi dopuszczalnymi dowodami księgowymi. Udokumentowaniem wydatków wymienionych w Pana zapytaniu może być rachunek

(wystawiony z zgodnie przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, jeżeli kontrahent nie jest zobligowany do wystawienia faktury VAT na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) oraz inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej.

Podatnik ma więc możliwość zaliczenia w ciężar kosztów wszelkich wydatków pod warunkiem jednak, że mają bezpośredni związek z prowadzona działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Tym samym tut. organ podatkowy w tym przypadku podziela Pana stanowisko w kwestii kosztów noclegów poświadczonych odpowiednimi dokumentami oraz biletów jako kosztów uzyskania przychodu jeżeli wydatki te zostały prawidłowo udokumentowane.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj