Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-107/05
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-107/05
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
badania techniczne
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatkuod towarów i usług w związku z zakupem paliw do samochodu o dopuszczalnej ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony zaliczonego do pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?


Wnioskiem z dnia 08.10.2005r. Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zakupem paliw do samochodu o dopuszczalnej ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony, zaliczonego do pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji Strona zakupiła w 2002r. samochód marki DAEWOO, wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Pojazd posiada dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony; jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą i spełnia wszystkie przesłanki z art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, co zostało potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy, przeprowadzonym w dniu 26.10.2005r. Kopię zaświadczenia dostarczono Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od dnia otrzymania.

Zgodnie z oświadczeniem Podatnika termin dodatkowego badania technicznego przypadał na dzień 25.10.2005r.

Zdaniem Strony posiada ona prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących zakupu paliwa do przedmiotowego pojazdu, zarówno w okresie od dnia 22 sierpnia 2005r., jak i za okres późniejszy.

Stosownie do treści art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w brzmieniu wprowadzonym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90, poz. 756) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tj. samochodów osobowych i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w przypadku nabycia takich pojazdów kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł).

Z ust. 4 powołanego art. 86 ustawy o VAT wynika wyjątek od przedstawionej zasady. Ustawodawca określił bowiem sytuacje, w których mimo dopuszczalnej masy całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony Podatnik będzie korzystał z prawa do pełnego odliczenia, a co za tym idzie będzie uprawniony do odliczania podatku naliczonego w związku z nabyciem paliw. Chodzi m.in. o pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (art. 86 ust. 4 pkt 1).

W myśl natomiast art. 86 ust. 5 w/w ustawy spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) reguluje zagadnienie terminu, w jakim powinno zostać przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne.

Zgodnie z powyższym przepisem w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Na podstawie art. 9 cytowanej ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 kwietnia 2005r., ustawa ta wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2005r. (z wyjątkiem przepisów dotyczących pojazdów samochodowych, które to przepisy wejdą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy, czyli od dnia 22 sierpnia 2005r.).

Oznacza to, iż podatnicy użytkujący samochody nabyte przed 1 czerwca 2005r. na uzyskanie stosownego zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym mają czas do dnia 31 maja 2006r. (istotne jest, aby zaświadczenie podatnik uzyskał w okresie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian do ustawy o podatku VAT).

Po uzyskaniu zaświadczenia podatnik ma obowiązek dostarczyć jego kopię do właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia jego uzyskania. Zaświadczenie to ma potwierdzać prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu. Jeżeli natomiast zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, oznacza to, że podatnik nie miał prawa dokonywać odliczeń podatku naliczonego.

Podsumowując, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz treść powołanych norm prawnych, Podatnik ma prawo dokonać badania w okresie późniejszym, ale musi tego dokonać najpóźniej przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. (tj. przed dniem 1 czerwca 2006r.). Powyższe skutkuje prawem Strony do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do posiadanego samochodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj