Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/67-1/05
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/67-1/05
Data
2005.12.09



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
skuteczność czynności cywilnoprawnej
sprzedaż akcji
zakup akcji


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Z. S.A. w R. z dnia 12.10.2005 r.(…) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku spółki Z. S.A. stanu faktycznego wynika, iż na mocy umowy z dnia 31.08.2005 r. dokonała ona sprzedaży posiadanych akcji w spółce akcyjnej „I.” z siedzibą w I. (Federacja Rosyjska) o wartości nominalnej 451.800,17 zł za kwotę 1 $ amerykańskiego. Decyzja o sprzedaży za cenę możliwą do uzyskania była podyktowana brakiem możliwości kontroli spółki w zakresie prowadzonej działalności, jak również brakiem efektów ekonomicznych w postaci korzyści finansowych. W uzupełnieniu do wniosku spółka podała, iż udziały zostały nabyte częściowo za wniesiony aport w postaci środków trwałych, materiałów, wyrobów gotowych i części zamiennych, a częściowo w gotówce. Zapytanie spółki dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodu wartości przedmiotowych akcji w momencie ich odpłatnej sprzedaży. Zdaniem podatnika, w kontekście przytoczonego we wniosku art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na nabycie akcji uznaje się za koszty uzyskania przychodu.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na objęcie lub nabycie akcji nie są kosztem uzyskania przychodów, będą one jednak kosztem przy ustalaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia. Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji uzależniony jest od sposobu ich nabycia (objęcia), tj. w zamian za gotówkę lub wkład niepieniężny. W sytuacji nabycia akcji w zamian za gotówkę, przy obliczaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, które były związane z nabyciem akcji, a więc nie tylko cenę nabycia tych akcji, ale również koszty obsługi prawnej, koszty doradztwa inwestycyjnego, koszty czynności notarialnych czy maklerskich, a także odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie akcji. Natomiast w przypadku nabycia akcji w zamian za wkład niepieniężny zastosowanie znajdzie art. 4 ust. 3 ustawy z 9.06.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. , 700) w którym postanowiono, że jeśli takie objecie miało miejsce przed dniem 1.01.2001 r., koszt uzyskania przychodu określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych akcji.

Niezależnie od powyższego tut. organ podatkowy zwraca uwagę na treść art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący: „Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.” Zatem skuteczność zawartej przez spółkę umowy sprzedaży akcji uwarunkowana jest tym, czy nie jest ona sprzeczna z prawem podatkowym. Właściwa ocena umowy wymaga wnikliwej analizy jej treści przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, które miały wpływ na tę treść.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj