Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/415/30/05
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/415/30/05
Data
2006.01.12



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
bezpłatne przejazdy pracowników
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy świadczenia w postaci wydania swoim pracownikom, emerytom i rencistom i członkom ich rodzin biletów uprawniających na dany rok kalendarzowy do bezpłatnych przejazdów autobusami oraz biletów uprawniających do bezpłatnych przejazdów na określonej trasie są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 84, ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

w związku z pismem spółki z dnia 17.11.2005 r. w sprawie udzielenia na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy wydaje swoim pracownikom, emerytom i rencistom i członkom ich rodzin bilety uprawniające na dany rok kalendarzowy do bezpłatnych przejazdów autobusami oraz bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów na określonej trasie. Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. świadczenia są zwolnione z tego podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 84 tejże ustawy. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na potwierdzenie swego stanowiska w sprawie P. sp. z o.o. załączyła pismo Urzędu Skarbowego w Łańcucie informujące o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a odnoszące się m.in. do przedmiotowego zagadnienia.

W myśl zasady powszechnego opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z tego podatku wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Treść cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 84 odsyła wprost do unormowań szczególnych dotyczących publicznego transportu zbiorowego, określonych ustawą z dnia 20.06.1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 ze zm.). Zgodnie z art. 1a ust. 3 tejże ustawy przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych albo ulgowych przejazdów dla swoich pracowników oraz emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin. Przepis ten daje przewoźnikom wykonującym publiczny transport zbiorowy możliwość wprowadzenia, na podstawie swoich wewnętrznych przepisów (np. układ zbiorowy pracy), bezpłatnych lub ulgowych przejazdów. Jednocześnie przepis ogranicza krąg osób mogących być beneficjentami tych świadczeń do pracowników, emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin. Jeżeli grupa osób uprawnionych do ww. świadczeń określona we wniosku zawiera się w katalogu osób wymienionych w ww. przepisie, to świadczenia z tego tytułu przyznane przez P. sp. z o.o. będą objęte zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj