Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDPD/415-67/06
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDPD/415-67/06
Data
2006.01.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychody w walutach obcych
przychód z działalności gospodarczej
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jak ustaliś przychód w przypadku zastosowania różnic kursowych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2005r., które wpłynęło w dniu 10.11.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia wysokości przychodu w przypadku zastosowania różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 21.11.2005r. i z dnia 19.12.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 24.11.2005r. i w dniu 28.12.2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 13.09.2005r. otrzymał Pan zaliczkę od firmy z Chile na poczet przyszłej dostawy towaru. W związku z tym w dniu 20.09.2005r. wystawił Pan fakturę na zaliczkę, przeliczając ją stosując średni kurs NBP z dnia 20.09.2005r.

W związku z wysyłką towaru do Chile w dniu 12.10.2005r. wystawiona została w tym samym dniu faktura w następujący sposób:

wyceniono całość dostawy przeliczając wartość na złote według średniego kursu walut NBP z dnia 12.10.2005r.

otrzymaną wartość towaru pomniejszono o wartość otrzymanej części należności, tj. o wartość powstałą z przemnożenia euro przez kurs z dnia 20.09.2005r.

Podatnik w fakturze ostatecznej, dokumentującej wydanie towaru zastosował dwa kursy walut EUR: z dnia wystawienia faktury ostatecznej oraz z dnia wystawienia faktury na zaliczkę.

Zdaniem podatnika: Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych; w związku z tym podatnik ujął fakturę na zaliczkę wystawioną w dniu 20.09.2005r. na koncie "rozliczenie międzyokresowe przychodów" po stanie MA, a zatem w miesiącu wrześniu nie powstał u podatnika przychód. Przychód powstał u podatnika w miesiącu październiku tj. w dniu 12.10.2005r., czyli w momencie wysyłki towaru i wystawienia na tę okoliczność faktury sprzedaży obliczając ją w sposób przedstawiony wyżej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy są również różnice kursowe.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według średnich kursów z dnia uzyskania przychodu ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienie faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Różnice kursowe powstają wówczas, gdy zachodzi zmiana kursu wymiany w okresie między dniem uzyskania przychodu, a dniem rozliczenia pozycji pieniężnych powstałych w wyniku zawarcia transakcji w walucie obcej (otrzymania przychodu).

Dla potrzeb rozliczenia zobowiązania podatkowego mogą występować dodatnie różnice kursowe lub ujemne różnice kursowe. Jest to uzależnione od wahań kursu danej waluty wobec złotego. Z tego też względu różnice kursowe walut wpływają na przychód do opodatkowania.

Stosownie do przywołanych wyżej przepisów prawa podatkowego, w sytuacji gdy podatnik uzyskuje przychody w walucie obcej, zobligowany jest dokonywać ich przeliczenia, kierując się kursem średnim NBP na dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Otrzymane zaliczki nie stanowią przychodu i tym samym nie ma podstaw do wliczania ich do przychodu.

Wprawdzie zaliczki na poczet przyszłych towarów i usług nie stanowią przychodu, a ponadto występuje w tym przypadku najpierw zapłata, a później dopiero przychód, to jednak są one elementem ostatecznego rozliczenia z kontrahentem. Zatem ewentualne różnice kursowe jakie mogą wystąpić między dniem otrzymania zaliczki a dniem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy, wpływają na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, przychody wynikające z wystawionej w walucie obcej faktury za dostarczone kontrahentowi zagranicznemu towary i przeliczone według średniego kursu tej waluty, ogłoszonego przez NBP, z dnia wystawienia tej faktury obniża się (ewentualnie podwyższa się, gdyby kurs kupna waluty z dnia otrzymania zaliczki był wyższy niż średni kurs z dnia wystawienia faktury):

gdy otrzymana zaliczka w walucie obcej w całości pokrywa należność wynikającą z faktury - do kwoty stanowiącej równowartość otrzymanej zaliczki w walucie obcej przeliczonej po kursie kupna z dnia otrzymania zaliczki zastosowanego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik, lub

gdy otrzymana zaliczka w walucie obcej w części pokrywa należność wynikającą z faktury - o kwotę stanowiącą różnicę między kwotą wynikającą z przeliczenia otrzymanej przedpłaty w walucie obcej z dnia wystawienia faktury (kurs średni NBP) i z dnia otrzymania zaliczki (kurs dewizowy zastosowany przez bank dewizowy, z którego korzystał podatnik).

Zapłata pozostałej części należnych przychodów, w okresie późniejszym niż data wystawienia faktury, skutkuje podwyższeniem lub obniżeniem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna z dnia zapłaty ustalonego przez bank, z którego korzystał podatnik i kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury.

Reasumując, dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych przychody zgodnie z art. 14 ust. 1a przelicza się na złote według średniego kursu danej waluty, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, z dnia uzyskania przychodu czyli z dnia wystawienia faktury dokumentującej faktycznie zrealizowaną, w Pana przypadku będzie to dzień 12.10.2005r.

Jednocześnie przychody te odpowiednio podwyższa się o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj