Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/21/1/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/21/1/05
Data
2005.05.13



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
obowiązek składania deklaracji
specjalna strefa ekonomiczna
zezwolenie na prowadzenie działalności


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązku składania informacji CIT-S o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 25 ust. 1, art. 27 ust. 1 i art. 28a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 15.03.2005 r. (…) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku składania informacji CIT-S o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 15.03.2005 r., bez znaku, spółka zwróciła się o pisemną interpretację o prawidłowości stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) oraz ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 ze zm.), dotyczących obowiązku składania przez spółkę informacji CIT-S o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka podaje w zapytaniu, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec na podstawie zezwolenia zmienionego w 2004 r. zgodnie z powołaną wyżej ustawą z dnia 2.10.2003 r. Wielkość wydatków inwestycyjnych poniesionych przez spółkę na terenie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej uprawnia spółkę do objęcia zwolnieniem z opodatkowania całości osiągniętego dochodu. Według oświadczenia z dnia 18.04.2005 r. (bez znaku) spółka jest innym niż mały i średni przedsiębiorca w rozumieniu art. 5 wskazanej wyżej ustawy z dnia 2.10.2003 r. W tak przedstawionym stanie faktycznym spółka prosi o odpowiedź, czy jest zobowiązana do składania informacji CIT-S o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wnioskodawca uważa, iż obowiązek składania CIT-S nie dotyczy podmiotów, które uzyskały zmianę zezwolenia zgodnie ze wskazaną ustawą z dnia 2.10.2003 r., a więc spółka nie jest objęta tym obowiązkiem. Swoje stanowisko wywodzi następująco:

Wzór CIT-S określony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20.12.2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 279, poz. 2761). Podstawą prawną obowiązywania CIT-S jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.). Spółka natomiast od chwili zmiany zezwolenia (25.02.2004 r.) korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 ze zm.). Spółka twierdzi, iż „informacje wymagane w formularzu CIT-S nie odpowiadają nowym zasadom zwolnienia z podatku dochodowego K.” określonym we wskazanej ustawie z dnia 2.10.2003 r., ale odnoszą się do zwolnienia podatkowego wynikającego z powołanej wyżej ustawy z dnia 20.10.1994 r. oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy. Wnioskodawca wyraża przy tym wątpliwość czy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierają upoważnienie dla Ministra Finansów do określenia wzoru CIT-S, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wśród wzorów deklaracji, które określa Minister Finansów nie została wymieniona deklaracja o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. w jej pierwotnym brzmieniu, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 tej ustawy, przez osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą być w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, całkowicie zwolnione odpowiednio od podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla Wnioskodawcy było to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5.09.1995 r. w sprawie ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej w Mielcu (Dz. U. Nr 107, poz. 526 ze zm.). Stosownie do art. 14 wskazanej wyżej ustawy z dnia 20.10.1994 r. przedsiębiorcy uprawnieni do zwolnienia od podatku, o którym mowa wart. 12 ust. 1 lub 2, albo do preferencji podatkowych, o których mowa w art. 12 ust. 3 i 4 tej ustawy, składają deklaracje o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku oraz zeznania o wysokości dochodu w roku podatkowym, określone przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych lub o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazujące oddzielnie, według ustalonego wzoru, wysokość dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z zastrzeżeniami (niemającymi zastosowania w niniejszej sprawie), są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy miedzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. W myśl natomiast art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy z wyjątkami (niemającymi znaczenia w niniejszej sprawie) są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i wpłacić, w terminach tam zapisanych, podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Wzory deklaracji i informacji, zeznania, oświadczeń (w tym również tych o których mowa wyżej) wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania, zgodnie z art. 28a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określa minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia. Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2.01.2001 r. (Dz. U. Nr 2, poz. 16) określony został między innymi wzór deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2, wzór zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 oraz wzór informacji o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej CIT-S, stanowiący załącznik do deklaracji CIT-2 i zeznania CIT-8. Wzór CIT-S zawiera opis, że podstawą prawną tego formularza jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

Stosownie do treści art. 5 ust. 2 wskazanej wyżej ustawy z dnia 2.10.2003 r., dochody przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie uzyskane przed dniem 1.01.2001 r. i w dniu wejścia w życie tej ustawy nie był małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu załącznika 1 do rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12.01.2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L. 10 z 13.01.2001 r.) są zwolnione z podatku dochodowego w zakresie ustalonym w art. 12 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych w jej aktualnym brzmieniu. Wnioskodawca jest takim przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych w jej obecnym brzmieniu, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 tej ustawy, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym do spółki, od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2.10.2003 r., nie mają zastosowania przepisy wskazanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5.09.1995 r. Z powyższego wynika z kolei, że spółka od tego dnia nie jest zobowiązania do składania załącznika CIT-S.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj