Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-PB-I-415/53/05
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US-PB-I-415/53/05
Data
2005.12.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
dzieci i młodzież
wypoczynek


Pytanie podatnika
Czy zakład pracy postąpił zgodnie z prawem, a w szczególności z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naliczając i potrącając podatek dochodowy od dofinansowania udzielonego podatnikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku dzieci?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) i art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 15.09.2005 r. (uzupełnionego w dniach 7.11.2005 r. i 30.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia: czy zakład pracy postąpił zgodnie z prawem, a w szczególności z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naliczając i potrącając podatek dochodowy od dofinansowania udzielonego podatnikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku dzieci, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

W dniu 15.09.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek pani Barbary U. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W okresie letnim dzieci podatnika w wieku 6 i 8 lat korzystały z wypoczynku w Ośrodku Wczasowym "Gwarek" w miejscowości Ustronie Morskie. Dokonaną na ten cel opłatę potwierdzono podatnikowi fakturą VAT, podając w nazwie świadczonej usługi "wypoczynek letni dzieci" - symbol PKWiU 55.23.12.

Zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych obowiązującym w zakładzie pracy wnioskodawcy, po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty za wypoczynek letni dzieci zostało wypłacone dofinansowanie, od którego płatnik naliczył i pobrał zaliczkę na podatek. Powyższa dokumentacja została uzupełniona o zaświadczenie wystawione w dniu 28.11.2005 r. przez Ośrodek Wczasowy, z którego treści wynika, że córki podatnika brały udział w wypoczynku zorganizowanym w formie wczasów rodzinnych. Zdaniem podatnika pobór podatku dochodowego od dofinansowania zakładu pracy do wypoczynku letniego dzieci nie powinien mieć miejsca, bowiem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy objąć zwolnieniem od podatku dopłatę do wypoczynku zorganizowanego dzieci.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, wyjaśnia co następuje:

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Jak wynika z powyższego przepisu zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym zostały m.in. dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczące dzieci pracowników, które nie ukończyły 18 lat, jeżeli korzystały one z wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów.

Z załączonej kserokopii faktury VAT nr 31/05/G z dnia 16.07.2005 r. wynika, że podatnik dokonał opłaty za wypoczynek letni dzieci - U. Anny i Magdaleny. Zaświadczeniem z dnia 28.11.2005 r. Ośrodek Wczasowy potwierdził, że U. Anna i Magdalena brały udział w wypoczynku zorganizowanym w formie wczasów rodzinnych w okresie 16.07.2005 - 26.07.2005. Mając powyższe na uwadze, w nawiązaniu do zapytania podatnika należy stwierdzić, że pracodawca jest zobligowany do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę zawarte we wniosku pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj