Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-862/04/I
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-862/04/I
Data
2006.01.17



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy po 1.05.2004 r. przysługuje prawo do odlczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu autobusu przystosowanego do przewozu 20 osób ?


Na podstawie art.14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm. ) w brzmieniu obowiązującym do końca 2004 r. ,po dokonaniu zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim odpowiedzi na złożone zapytanie, zawartej w piśmie nr PP/443-8/04 z dnia 6.08.2004 r., wyjaśniam :

Zapytanie dotyczy możliwości odliczenia po1.05.2004 r. podatku VAT od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu autobusu przystosowanego do przewozu 20 osób ?

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.W myśl art. 88 ust.1 pkt 3 w/w ustawy - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika - paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Zgodnie z art. 86 ust.3 w/w ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej, niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n + 68 kg; gdzie DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 5.000 zł. Art. 86 ust. 4 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż ograniczenie powyższe nie dotyczy - pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.Z przepisów nie wynika aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował pozbawieniem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi. Co do zasady , Podatnik powinien posiadać dokumenty dotyczące homologacji dla celów dowodowych. Z zapytania wynika, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan samochód – autobus przystosowany do przewozu 20 osób. Nie posiada Pan na ten samochód ani wyciągu ze świadectwa homologacji ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Dokumentem stwierdzającym rodzaj i przeznaczenie Pana pojazdu jest karta pojazdu oraz decyzja Okręgowej Stacji Diagnostycznej w Lublinie. Jednakże, ponieważ nabywa Pan paliwo do pojazdu konstrukcyjnie będącego pojazdem o którym mowa w w/w art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku VAT przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do w/w pojazdu na zasadach ogólnych ( art. 86 ust. 1 w/w ustawy o VAT ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj