Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF1/415-141/311/05/AS
z 16 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF1/415-141/311/05/AS
Data
2005.11.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
limit
odliczenia od podatku
opodatkowanie łączne małżonków
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Podatnicy przed zawarciem związku małżeńskiego korzystali z odliczeń od podatku ulgi mieszkaniowej w ramach przysługujących im osobnych limitów. Odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku, za lata w których osobno dokonywali rozliczeń. Po zawarciu małżeństwa, w wyniku kumulacji przysługujących odliczeń, nastąpiło przekroczenie limitu przysługującego małzeństwu.
Czy w związku z zasadą praw nabytych podatnicy mogą skorzystać z odliczenia pozostałej ulgi w pełnej wysokości


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2005r., złożonego w tut. Urzędzie w dniu 19.08.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 4 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów


postanawia


uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19.08.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 4 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w latach 1998 -2001, będąc w stanie wolnym dokonywała Pani wspólnie z przyszłym mężem wpłat na poczet zakupu we współwłasności lokalu mieszkalnego od dewelopera, korzystając z tego tytułu z odliczeń od podatku ulgi mieszkaniowej w ramach przysługujących osobnych limitów.Od 1 stycznia 2002r. nie były już ponoszone nowe wydatki na inwestycję mieszkaniową, jedynie rozliczano odliczenia, które nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za lata 1998-2001.

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 7 października 2002r. staliście się Państwo współwłaścicielami ww. lokalu mieszkalnego, a w 2003r. zawarliście związek małżeński.W wyniku niedopatrzenia, do indywidualnie składanych zeznań o wysokości osiągniętego dochodu PIT-37 za 2003 rok dołączyliście Państwo dwa osobne załączniki PIT/D, w których kontynuowaliście rozliczanie odliczeń z tytułu inwestycji mieszkaniowej za lata 1998-2001. W ten sam sposób zostały złożone zeznania podatkowe za rok 2004.

Ponieważ od momentu zawarcia związku małżeńskiego, przysługuje małżonkom jeden limit odliczeń wydatków inwestycyjnych na cele mieszkaniowe, którego rozliczenie następuje we wspólnym załączniku PIT/D, dokonaliście korekty rozliczeń podatkowych za lata 2003 i 2004, z uwzględnieniem wspólnej informacji PIT/D, załączonej do korekty Pani zeznania.Sumując limity odliczeń już wykorzystanych uzyskaliście Państwo kwotę przewyższającą limit przysługujący małżonkom.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość, czy pomimo przekroczenia limitu odliczeń przysługującego Państwu jako małżeństwu, macie prawo do zwrotu podatku z tytułu rozliczenia ulgi mieszkaniowej, która nie znalazła pokrycia w podatku w latach poprzednich, a co do której odliczenia nabyliście Państwo w latach 1998-2001.

Według wyrażonej we wniosku opinii, macie Państwo prawo do zwrotu podatku z tytułu rozliczenia ulgi mieszkaniowej, która nie miała pokrycia w podatku w latach poprzednich, ponieważ wynika ona z wydatków poniesionych przed zawarciem przez Państwa związku małżeńskiego. Umożliwia to art. 4 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), który stanowi, iż podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. a) - f) i pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Uważa Pani zatem, iż w związku z faktem, że do roku 2002 nie zdołaliście Państwo w pełni wykorzystać przysługującego odliczenia od podatku, nadal przysługiwało Państwu prawo do pomniejszania podatku w latach następnych aż do całkowitego rozliczenia ulgi, tj. w zeznaniach za lata 2003 i 2004, bez względu na fakt przekroczenia limitu wykorzystanych odliczeń.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, potwierdza prawidłowość przedstawionego przez Panią stanowiska.Wyrażona w art. 4 ust. 1 powołanej wyżej ustawy zasada praw nabytych umożliwia podatnikom, którzy zakończyli swoją inwestycję mieszkaniową przed 1 stycznia 2002r., ale nie zdołali w pełni wykorzystać przysługującego im z tego tytułu odliczenia od podatku - dalsze pomniejszanie podatku aż do roku, w którym należny podatek dochodowy umożliwi im wykorzystanie w pełni tego prawa. Ponieważ prawo do odliczenia ulg z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych w latach 1998-2001 nabyli Państwo odrębnie, przed zawarciem związku małżeńskiego, możecie Państwo nadal korzystać w pełni z uprawnień do nabytych odliczeń.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj